Donanım

Intel kripto para madenciliğine soyunuyor

Bugüne kadar kripto para madenciliğinden olabildiğince uzak duran Intel yavaş yavaş bu fikrini değiştiriyor. Özelleştirilmiş kripto para madenci sistemlerinde yüksek gelirlerin kazanılması firmayı harekete geçirdi. 

Intel Bonanza Mine nedir?

Intel’in kısa müddet sonra tanıtacağı Bonanza Mine ismindeki uygulama özel yonga tasarımı – ASIC, firmanın bu alandaki birinci aygıtı olacak. Kripto para madenciliğinde ekran kartları ağır bir halde kullanılsa da Bitmain üzere ASIC üslubunda daha maliyetli lakin daha verimli sistemler kullanan firmalar da var. Haliyle burada kar marjı daha yüksek.

Intel aslında uzun yıllardır ASIC konusunda çalışmalar yapıyor. Bununla ilgili şirket de satın alan Intel bir mühlet evvel güç tüketimini yüzde 15 oranında azaltan Bitcoin madenci aygıtının da patentini almıştı. Sonunda da proje ete kemiğe büründü. 

Intel üzere bir devin Bitcoin madenciliğine soyunması değerli bir gelişme olarak gösteriliyor. Bilhassa ekran kartlarının kıtlık yaşadığı bir devirde özel emelli sistemler oyuncuların rahat bir nefes almasını sağlayabilir. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu