Donanım

TSMC’nin Apple’ı neden kolladığı ortaya çıktı!

Apple’ın dünyanın en büyük bağımsız dökümhanesi olan TSMC’nin (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) bir numaralı müşterisi haline geldiğini daha evvelki haberlerimizde sizlerle paylaşmıştık. Ama o devirde şirketin nasıl öbür akıllı telefon ve yonga üreticilerinin önüne geçerek listede ismini birinci sıraya yazdırdığını kimse anlayamadı. Lakin ortaya çıkan raporlar gerçekleri ortaya döktü.

Apple, TSMC ile ortasında altından köprü kurmuş!

TSMC‘nin, iPhone’ların yeni 3nm işlemcileri için üretimi hızlandırdığını biliyoruz. Bu sayede Apple, kesimde taşınabilir yonga platformunda liderliğini sürdürmeye devam edecek. Ancak asıl şaşırtan olay geçtiğimiz aylarda iki şirket ortasındaki yakınlaşmayla meydana geldi.

Apple, çip krizinin yaşandığı periyotta şirketin iPhone 13 modellerinde üretim çizgisinde problem yaşıyordu. Alışılmış bölümde bulunan pek çok marka misal bir durum içerisindeydi. Bu sebeple TSMC’ye ulaşan talep sayısı tepe yapıyordu. Ama Apple bir formda ismini listenin birinci sıralarına taşımayı başararak bu sorunu aştı.

TSMC’nin daha evvel Sony ile el sıkışarak ortak fabrika ve üretim sınırı kuracağına dair yaptığı muahede paylaşıldı. Fakat şirket, bu durumda bile Apple’a öncelik vermeyi başardı. Sebebiyse geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir raporla birlikte anlaşıldı. Bilgiler Apple’ın, TSMC’nin gelirinin yüzde 25’inden fazlasını oluşturduğunu gösteriyor.

Geçen yıl çip üreticisi 45,51 milyar dolar gelir elde etti. Rapor da Apple’ın TSMC’nin işinin yüzde 25,9’unu oluşturduğunu belirtiyor. Bu durumda Apple’ın bu kardaki hissesinin 11,4 milyar dolar olduğu manasına geliyor. Listenin ikinci sırasındaysa yüzde 5.8’lik bir oranda MediaTek bulunuyor.

AMD ise yüzde 4.4 ile 3. sıraya yerleşiyor. Çabucak akabinde yüzde 3.9 ile Qualcomm takip ediyor. Listenin geri kalanında Broadcom (yüzde 3,8), Nvidia (yüzde 2,8), Sony (yüzde 2,5), Marvell (yüzde 1,4), STM (yüzde 1,4), İSMİ (yüzde 1,06) ve Intel (yüzde 0,84) yer alıyor.

Natürel Intel’in kendi dökümhanesi olduğu için listenin neden bu kadar alt sıralarında yer aldığını anlayabiliyoruz. Lakin şirket, iş son teknoloji üretime geldiğinde TSMC’nin gerisinde kaldığı için rakip üreticiye karından hisse vermek zorunda kalıyor.

Apple’ın A15, M1, M1 Pro ve M1 Max da dahil olmak üzere tüm 5 Nm işlemcilerini TSMC’ye yaptırdığı biliniyordu. Ama asıl şaşırtan olan şirketin bu kadar yüklü bir ödeme yapması oldu. Bu sebeple, neden el üstünde tutulduğunu anlaşılmış olduk.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu