İnternet

Korsan Sinema İzlemenin Bir Zamanlardaki Efsanesi Popcorn Time Büsbütün “Öldü”

Bir vakitler, Netflix izlemek kadar kolay bir biçimde korsan sinema izlemenin yolunu açan Popcorn Time uygulaması büsbütün kapandı. Aslında yepyeni geliştiricileri, hizmeti 2014’te aslında kapatmıştı. Lakin proje açık kaynak kodlu olduğundan ötürü, başka geliştiriciler kaldıkları yerden devam edebildiler. Popcorn Time o vakitten beri birkaç defa daha “öldü” ve tekrar “canlandı.” Son kapanış haberinin nedeni ise, uygulamaya olan ilginin azalması.

Geliştiriciler Popcorn Time web sitesine son yedi yılın “Popcorn Time” arama sözünün performansını gösteren bir grafik koydular. Burada uygulamaya olan ilginin nasıl düştüğü açıkça görülüyor. Google Trends açısından bakıldığında uygulamaya olan ilgi evvel yükseliyor, sonra düşüyor ve bir daha hiç geri yükselmiyor.

Bloomberg’in haberine nazaran, Popcorn Time’ın ardındaki küme bir e-posta ile kapanışı duyurdu. Kapanma nedeninin yasal yahut açılan davalarla ilgili olup olmadığı konusunda tek bir cümle bile bulunmuyor. Lakin vaktinde Hollywood stüdyoları, servisi ve bu servisi kullanan birtakım kullanıcıları dava etmişti. Popcorn Time işletmecileri ise, sistemin peer-to-peer kullanıma dayalı olduğundan ötürü bu sinemaları sunucularında tutmadıklarını söyleyerek kendilerini savunmuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu