İnternet

Mahzur Tanımayan Wi-Fi İçin

Meskenlerde ve küçük ofislerde kablo çekmeden her yere ister kablolu ister kablosuz irtibat sağlamak mümkün. Meskendeki mevcut elektrik çizgisini, interneti de taşıyan bir sınır haline getiren powerline teknolojisi, kullanıcılara bu imkanı sağlıyor. Ağ tahlillerinde çok geniş eser yelpazesine sahip olan TP-Link‘in powerline adaptör ailesi de bir oldukça varlıklı. Şirket bu aileye yeni, güçlü bir üyeyi daha dahil etti. TL-WPA8631P model isimli iki adaptörden oluşan kit, hem kablolu hem kablosuz ilişki takviyesine sahip. Üstelik her iki temas tipinde de yüksek suratlar sunuyor.

Powerline adaptörlerin heyetimi ve çalışır hale gelmesi çok kolay. İki adaptörden biri Ethernet kablosu ile modeme bağlanıp elektrik prizine takılıyor. Artık meskenin ya da ofisin elektrik çizgisi, interneti de taşımaya başlamış oluyor. HomePlug AV2 standardındaki TL-WPA8631P, bu sınır üzerinden 1300 Mbps’ye varan süratlerde bilgi transferi yapar hale geliyor. Bundan sonrasında ikinci adaptörü nereden internete erişilmek isteniyorsa oradaki bir prize takmak kâfi oluyor. Adaptör prize takıldığı andan itibaren artık o bölgede de internete erişilebiliniyor; duvar, kalın yer, vb her cins pürüz aşılmış olunuyor. Üstelik ister kablolu olarak, isterse kablosuz olarak. Zira yeni powerline adaptör kiti, her iki temas takviyesine sahip bir model.

Yüksek irtibat suratları

TP-Link’in yeni powerline adaptör kiti, AC kablosuz standardına sahip ve çift kanal dayanağı bulunuyor. Her iki kanalda toplam 1200 Mbps kablosuz suratlara ulaşabiliyor. Çift kanal dayanağı sayesinde ağ trafiği daha rahat oluyor ve birebir anda farklı uygulamalar çalıştırılabiliyor. 

2×2 MIMO teknolojisine sahip olan eser, daha kararlı bir WiFi irtibatı sunuyor ve tıpkı anda daha çok aygıta problemsiz erişim sağlıyor. Hüzmeleme (beamforming) teknolojisi sayesinde ise WiFi sinyallerini bağlı aygıtlara gerçek yönlendirerek daha geniş bir aralığa sinyalleri aktarabiliyor.

Eser kablolu irtibatta da çok yüksek suratlar sağlıyor. İkinci adaptör üzerinde üç adet Gigabit Ethernet girişi yer alıyor. Böylelikle ağa kablo ile dahil olan ya da olması istenen aygıtlar Gigabit süratlerde ağa erişebiliyor. Üstelik birebir anda üç aygıtı ağa dahil etmek mümkün. IPTV, oyun konsolu ve PC’yi bu girişlere takarak cümbüşün keyfi sürülebiliyor.

OneMeshTM desteği ile tek ağ ismi ve parola

TL-WPA8631P powerline kiti, TP-Link’in Mesh ağ platformu olan OneMeshTM desteğine sahip. Adaptörler OneMeshTM özellikli bir modem ya da yönlendiriciye bağlandığında bir Mesh ağı oluşturabiliyor. Bu sayede meskenin içinde irtibat kopmadan dolaşmak mümkün oluyor. Bilhassa katlı konutlarda bu çok kıymetli bir avantaj sağlıyor. 

Tek dokunuşla WiFi yapılandırması yapılabilen eser, kolay heyetim için ağ ismi ve parolasını yönlendiriciden kopyalıyor. Ayrıyeten otomatik WiFi senkronizasyon özelliği sayesinde ağda bir ayar değişikliği olduğunda, bu değişiklik genişleticiye de otomatik olarak uygulanıyor. Elle tek tek ayarları düzenlemek gerekmiyor.

Bu modelde her iki adaptör üzerinde birer priz girişi yer alıyor. Adaptörlerin işgal ettiği prizlerin yerine kullanıcılara bir priz sunuluyor. Adaptörler üzerindeki prize istenen aygıtlar bağlanarak, güç dayanağı alabiliyor.

Meskenin priz olan her yerine interneti yüksek süratte taşımayı sağlayan TL-WPA8631 ile tesirli, süratli ve inançlı bir formda WiFi sinyal problemleri çözülebiliyor. Eserin Türkiye’de tavsiye edilen satış fiyatı 150 USD (KDV dahil).

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu