İnternet

Meta, 39 binden fazla web sitesinde kimlik avı hücumları gerçekleştirenlere dava açıyor

Meta(Eski ismiyle Facebook), büyük ölçekli kimlik avı akınlarının ardındaki bireylere dava açtığını duyurdu. Şirket, platformlarının giriş sayfalarını taklit ederek kullanıcıların bilgilerini çalmak için 39 binden fazla web sitesi oluşturulduğunu belirtiyor.

Kimlik avı hücumları süratle artıyor

Kullanıcıları kandırarak ferdî bilgilerini elde etmeye odaklanan kimlik avı taarruzları, bilhassa çok fazla sayıda kullanıcıya sahip platformlarda epey sık meydana gelen bir durum haline geldi. Saldırılar çoğunlukla bir bireye makûs hedefli irtibatlar göndererek ya da tanınan toplumsal medya platformlarının giriş sayfalarını taklit ederek kullanıcıların bilgilerini çalmak üzerine kurgulanıyor.

Meta, bu ataklara yönelik son davasında 2019’dan bu yana Facebook, Messenger, Instagram  ve WhatsApp giriş sayfalarını taklit eden 39.000’den fazla web sitesinin tespit edildiğini söylüyor. Şirket, hücumların ardında kimlerin olduğunu bilmiyor. Saldırganların hareketlerini gizlemek için bir aktarma hizmeti kullandıkları belirtiliyor.

Meta’dan yapılan açıklamalarda: “Bu dava, insanların güvenliğini ve mahremiyetini korumak, platformumuzu berbata kullanmaya çalışanlara net bir bildiri göndermek ve teknolojiyi berbata kullananların hesap verebilirliğini artırmak için süregelen gayretlerimizde bir adım daha. Ayrıyeten, kimlik avı taarruzlarını gerçekleştikleri anda belirlemek ve engellemek için çevrimiçi barındırma ve hizmet sağlayıcılarla işbirliği yapmaya devam edeceğiz.” tabirlerine yer verildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu