İnternet

Kimlik kartlarında e-imza periyodu başladı

Türkiye’de 2017 yılında çipli yeni kimlik kartlarına geçiş başlamıştı. Yeni kimlik kartlarına ehliyet evrakı yüklemesi yapılmıştı. Bugün itibariyle de yeni kimlik kartlarına e-imza yüklemesi başladı. 50 kentteki nüfus müdürlüklerinden çipli kimlik kartlarına e-imza yüklemesi yapılabiliyor.

E-imza ne işe fayda?

E-imza birtakım istisnalar haricinde ıslak imza ile birebir fonksiyona sahip. Olağan imzaya nazaran vakit ve maliyet tasarrufu sağlıyor. E-imza ile süreçler süratli bir halde online ortamda tamamlanabiliyor. Ayrıyeten kağıt, kalem israfının önüne geçiliyor. Daha evvel e-imza oluşturulduğunda çip yahut USB bellek ile doğrulama yapılıyordu. Çipli kimlik kartlarının devreye girmesiyle birlikte çip ve USB maliyetleri düşecek. Ayrıyeten vatandaşlar ellerinde hazır bulunan kartlara e-imza yüklemesi yapacağı için kargo maliyeti de ortadan kalkacak.

E-imzayı kullanarak bankacılık ve finans, noterlik, tapu ve kadastro, sıhhat, gümrük, hukuk, sigortacılık üzere pek çok alanda elektronik imza atabilirsiniz.

Olağan imzalar taklit edilebilirken e-imzalar özel karakterlere, harflere ve sembollere sahip. İmzalayanın kimliğindeki çip ile e-imza doğrulaması yapılarak süreçler tamamlanacak. Bu sayede ıslak imzaya kıyasla daha emniyetli olacak.

Hangi kentlerde e-imza yüklemesi yapılabiliyor?

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak.

E-imzalar şu an için sırf 50 kentteki nüfusmatiklerden yapılabiliyor. İlerleyen devirde ülke genelinde Nüfus Müdürlüklerinde, tapu müdürlüklerinde ve bankalarda e-İmza yüklenme süreçleri yapılabilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu