İnternet

Google rakip arama motoru yapmaması için Apple’a para mı ödüyor? İki şirket dava edildi

Google’ın iPhone, iPad ve Mac’lerde varsayılan arama motoru olarak kalmak için Apple’a yüklü ölçüde para ödediği biliniyor. İki dev şirkete, birbirleriyle olan münasebetlerinde “antitröst yasalarını” ihlal ettikleri gerekçesiyle ABD’de toplu dava açıldı.

Google ve Apple aleyhine açılan davada iki şirket komplo yapmakla suçlanıyor. Google’ın arama pazarından uzak durması için Apple’a 2005’ten bugüne kadar 50 milyar dolardan fazla para ödediği savlar ortasında. Apple’ın da bunun karşılığında rakip arama motoru geliştirmekten vazgeçtiği belirtiliyor.

Küçük rakipleri “saf dışı” bırakıyorlar

Davada, Google’ın aramadan elde ettiği kârı Apple ile paylaşacağı ve Apple’ın tüm aygıtlarında Google’a ayrıcalıklı muamele yapacağı konusunda saklı bir muahededen bahsediliyor. Şirketlerin bu halde daha küçük rakiplerini tesirli bir halde arama motoru pazarından uzaklaştırdıkları öne sürüldü.

Google ve Apple ortasındaki bu saklı muahede nedeniyle Google’ın reklam tarifesinin, rekabetçi bir sisteme göre daha yüksek olduğu da belirtiliyor. Davacılar, Apple ile Google ortasındaki tüm bâtın mutabakatların iptal edilmesini ve bu şirketlerin bağımsız firmalara bölünmesini talep ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu