İnternet

Samsung, hakikaten Google’ı terk edip Bing’e geçiş yapabilir mi?

Geçtiğimiz gün gündeme bomba üzere düşen bir haberde, Samsung’un Galaxy akıllı telefonlar ve öbür Android aygıtları için Google Arama yerine varsayılan olarak Microsoft’un Bing arama motorunu kullanmayı düşündüğü bildirildi. Bu haberle birlikte pazartesi günü, Google paylarında yüzde 2,5 oranında bir düşüş yaşandı.

Ancak Avusturya’dan derStandard web sitesi ve gazetesinin muhabiri Andreas Proschofsky, Twitter’da yaptığı bir paylaşımda, Samsung’un en azından ABD üzere kimi pazarlarda Google Arama’dan vazgeçerek Microsoft Bing kullanmaya başlamasının mümkün olmayacağını tez etti.

Bu paylaşımda, Google’ın hizmetleriyle Android tabanlı bir telefon yapmak isteyen rastgele bir şirketin Taşınabilir Uygulama Dağıtım Sözleşmesi’ne (MADA) uyması gerektiğine dikkat çekildi. Bu kontrat, Google Play Store’un aygıtlarına yüklenmesini isteyen telefon şirketlerinin varsayılan arama motoru olarak Google Arama’yı kurması gerektiğini belirtiyor.

Ancak Avrupa ve Hindistan üzere birtakım pazarlarda durum daha farklı olabilir. Proschofsky, bu bölgelerdeki Android telefonların birtakım düzenleyici kurumların gerektirdiği üzere bir arama motoru seçim ekranına sahip olduğunu söylüyor. Fakat yeniden de bu, şirketlerin Google Arama’dan büsbütün kurtulamayacakları manasına geliyor.

Başka bir deyişle, ya Samsung’un Bing’i varsayılan arama seçeneği yapmak için gelecekteki Android telefonlarında Google hizmetlerini büsbütün terk etmesi gerekiyor (ve bunun epeyce düşük bir ihtimal olduğunu söyleyebiliriz), ya da New York Times’ın haberi yetersiz bilgileriçeriyor. Proschofsky, “Samsung’un Google üzerinde baskı kurabileceği” öteki yollar olduğunu söylüyor, lakin arama motorlarını değiştirme tehdidi bunlardan biri üzere gözükmüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu