İnternet

Google, Arama Motoru Yapmasın Diye Apple’a Para mı Veriyor?

Google ve Apple hiçbir vakit kesin bir ölçü açıklamamış olsalar da, arama devinin iPhone, Mac ve öteki aygıtlarında varsayılan arama motoru olarak kalması için iPhone üreticisine her yıl milyarlarca dolar ödediği biliniyor. California’da açılan yeni bir toplu dava ise, düzenlemenin öbür arama motoru şirketlerine ve Google’a reklam veren işletmelere ziyan verdiğini sav ediyor. Buna ek olarak, Apple ve Google’ın ABD anti-tekel maddelerini ihlal ettikleri için, daha küçük şirketlere bölünmesi gerektiğini öne sürüyor.

Bu davayla ilgili bilhassa farklı olan şey, şayet keşif sürecine kadar giderse, Google’ın aygıtlarında varsayılan arama motoru olması için her yıl Apple’a ödediği tam fiyatı nihayet öğrenebilecek olmamız olacak.

Finansal hizmetler firması AB Bernstein tarafından yayınlanan bir yatırımcı notunda yakın vakitte yapılan bir kestirime nazaran, Google’ın Apple’a yaptığı ödemeler, Apple’ın halka açık dosyalamalarındaki açıklamalara ve Google’ın trafik edinme maliyetlerine ait bir tahlile dayanarak, bu yıl 18 milyar ile 20 milyar dolar ortasında olabilir.  

Aygıtlarda varsayılan arama motoru olarak kalmak için ödeme yapmanın yanı sıra, iki şirket ortasındaki muahedenin bir modülü, tezlere nazaran Apple’ın arama işinde Google’a karşı rekabet etmemesini gerektiriyor. Bir müddettir bir Apple Arama Motoru hakkında söylentiler duyuluyor lakin bunların bir desteği yok, çünkü Apple sahiden de kendi arama eserini geliştiriyor olsaydı, şirket Google ile mevcut mukavelesini ihlal etmiş olurdu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu