Bilim

James Webb Uzay Teleskobu, Yakaladığı Birinci Manzarayı Dünya’ya Gönderdi!

James Webb Uzay Teleskobu‘nun kusursuz bir halde çalıştığını artık biliyoruz. Çünkü teleskop, bir yıldızın birinci imajlarını yakaladı. NASA, birincil aynanın 18 modülü kullanılarak çekilmiş bir yıldızın fotoğraflarından oluşan bir kare paylaştı. Kare rastgele bulanık noktalar topluluğu üzere görünüyor, lakin vazife takımının beklediği şey tam olarak da buydu. İmajlar, bilim adamlarının teleskobun Yakın Kızılötesi Kamerasını yahut NIRCam’ı kullanarak uzun ayna hizalama sürecini bitirmelerine yardımcı olacak.

Görseller, James Webb Uzay Teleskobu’nu 156 farklı pozisyona işaret eden ve NIRCam’ın sensörleriyle 1.560 manzara üreten 25 saatlik bir efordan geldi. Grup, her ayna kesiminin imzasını tek bir çerçevede kullanarak bu kareyi oluşturdu. Aslında üstte gördüğünüz karenin tamamı değil – tam çözünürlüklü anlık manzara iki gigapikselin üzerinde.

Araştırmacılar, yaz aylarında JWST’den bilimsel olarak yararlı yeni manzaralar bekliyor. Bu imgelerin, bilhassa cihanın erken devirlerine dair kıymetli bir bakış sağlamaya başlandığında, çok daha heyecan verici olacağını söyleyebiliriz. Tekrar de bu birinci imaj bize teleskobun çalıştığını gösteriyor ve bu açıdan son derece kıymetli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu