BilimTeknoloji

Mantardan üretilen bir protein, yumurta beyazına etraf dostu alternatif sunacak

Besin bölümünde hayli fazla kullanılan bir eser olan yumurta beyazı tozunun etrafa daha az ziyan vererek bir muadili üretildi. Muadil eserin üretilmesinde temel olarak yumurta beyazındaki proteine odaklanıldı ve bir mantar kullanılarak bu proteinin üretilmesi sağlandı. Yeni eser, daha etraf dostu olmakla birlikte birebir vakitte hayvansal bir içeriğe sahip olmadığı için veganlar için de tercih edilebilir bir seçenek olacak.

Mantardan ovalbumin üretildi

Tavuk yumurtası beyazının tozu içerdiği yüksek protein sayesinde besin kesiminde yaygın olarak kullanılan bir bileşen haline geldi. Her geçen günle birlikte artan yumurta proteini tüketimi, 2020 yılında yaklaşık 1.6 milyon tona ulaştı. Artan talebin karşılanması için çok daha fazla tavuk çiftlikleri kurulması gerekiyorken bu da daha fazla sera gazı emisyonu, çok daha fazla su tüketimi, biyolojik çeşitliliğin azalması ve ormansızlaşmaya varan birçok çevresel tesire sebep oluyor.

Helsinki Üniversitesi ve Finlandiya VTT Teknik Araştırma Merkezi tarafından yürütülen bir çalışma, arazi kullanım ihtiyaçlarını neredeyse %90 ve sera gazlarını ise %55’e kadar azalttığı belirtilen bir muadil eser geliştirilmesiyle sonuçlandı.

Yumurta beyazındaki birincil protein olan ovalbumin üretiminin amaçlandığı çalışmada, Trichoderma reesei mantarında genetik değişikliğe gidildi. Ovalbuminin planlarını taşıyan gen, çağdaş biyoteknolojik araçlarla mantarın içine yerleştirilmesinin akabinde mantar, bir mühlet sonra ovalbumini üretmeye ve salgılamaya başladı. Hücrelerden ayrılan protein daha sonra konsantre edilip son eser için kuruldu.

Elde edilen eser, yumurta beyazıyla benzeri sonuçlar sergiledi. Yüksek köpürme ve mevcut halini daha uzun mühlet koruyabilme üzere özelliklere sahip olması, yumurta beyazının çırpılmış haline kıyasla daha yeterli sonuçlar elde edilmesini sağladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu