Mobil

Rekabet kızıştı: Xiaomi’den Apple’ı kızdıracak açıklama!

Akıllı telefon dalındaki hareketlilik tüm süratiyle sürüyor. Şirketler, rekabette bir adım öne geçebilmek için gün geçtikçe yeni bir atılım yaparken, piyasaların nabzını yoklayan çeşitli tahlil firmaları yayınladıkları raporlarla üreticilerin satış sayılarını gözler önüne seriyorlar.

Canalys raporuna nazaran yüzde 12’lik pazar hissesi ile dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi pozisyonunda bulunan Xiaomi, bir mühlet evvel yaptığı açıklamada Apple’ı kızdıracak gelecek planlarından bahsetti.

Xiaomi CEO’su Lei Jun: Üç sene içinde Apple’ı geçeceğiz

Bilindiği üzere Huawei, 2019 yılında ABD tarafından kara listeye alınmadan evvel Apple ve Samsung’un akabinde dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi pozisyonundaydı. Çin’de en fazla satan marka olan şirket, yaptırımların yürürlüğe girmesiyle kesimdeki yükünü kaybederek eski günlerinden bir epey uzaklaştı.

Durum bu türlü olunca hem Çin hem de global pazarlarda Huawei’nin boşluğunu doldurmak için kıyasıya bir rekabet başladı. Xiaomi, globalde başarılı işlere imza atarak dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi haline gelirken, Çin’de ise durum daha da karmaşık bir hal aldı.

Counterpoint Research datalarına nazaran Apple, 2021’in dördüncü çeyreği itibariyle Vivo’yu geçerek yüzde 23’lük pazar hissesiyle Çin’in en büyük akıllı telefon üreticisi oldu. Xiaomi ise kendi ülkesinde belirlediği maksatlarına ulaşamadı ve yüzde 13’lük pazar hissesiyle Apple, Vivo, OPPO ve Honor’un akabinde beşinci sırada yer aldı.

Global pazarlardaki muvaffakiyetini kendi ülkesine tam manasıyla yansıtamayan Xiaomi’nin CEO’su Lei Jun’dan şirketin gelecek planlarına dair yeni bir açıklama geldi. Şirketin Çin pazarındaki durumunu ve Apple ile olan rekabetini bir vefat kalım savaşı olarak tanımlayan Jun, şu tabirleri kullandı;

Eser ve tecrübe açısından Apple’a direkt rakip olmayı ve önümüzdeki üç yıl içinde Apple’ı geçerek Çin’in en büyük akıllı telefon üreticisi olmayı hedefliyoruz.

Son olarak Xiaomi’nin önümüzdeki üç yıl içinde Çin’de 20 bin yeni mağaza açmayı ve beş yıl içinde Ar-Ge’ye yaklaşık 16 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı hedeflediğini belirtelim.

Pekala siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Xiaomi, önümüzdeki üç yıl içerisinde Apple’ı geçerek Çin’in en büyük akıllı telefon üreticisi olur mu? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu