Bilim

Virgin Orbit, SpaceX rekabetinde vites artıyor!

Günümüzde SpaceX’e rakip olma çalışmalarıyla gündeme gelen Virgin Orbit, 2017 yılında çatı şirketi Virgin Group tarafından kuruldu. O günden beri küçük uydular için fırlatma hizmetleri sağlayan şirket, 13 Ocak’ta gerçekleştirdiği uydu yerleştirme vazifesinin imajlarını paylaştı.

Virgin Orbit, LauncherOne ile muvaffakiyete ulaştı!

Virgin Orbit, Boeing 747 jetini kendi muhtaçlıkları doğrultusunda modifiye ederek en az 30 bin ft irtifaya çıkabilen bir yapıya getirdi. Akabinde uyduları, kanadının altına yerleştirdiği LauncherOne roketine yükleyerek başarılı bir fırlatma gerçekleştirdi.

Şirket, paylaştığı görüntüyle birlikte yayınlanan bir iletide şunları söyledi:

Virgin Orbit, birçok fırlatma sisteminin asla denemeyeceği bir şeyi başardı. LauncherOne’ı kalın bir bulut katmanının üzerine bırakarak, birinci kere hava fırlatma sistemimizin değerli bir ögesini gösterdik. Sert hava şartları, artık yüklerin vaktinde ve tam olarak olmaları gereken yerde yörüngeye dönmesi için bir mani değil.

Bu paylaşımla birlikte Virgin Orbit, direkt yerden fırlatılan klasik roket sistemlerini kullanan SpaceX ve Rocket Lab üzere rakiplerine taş attı. Bilhassa SpaceX’in en son misyonunda deneyimlediği üzere, makus hava şartları, yerden kalkışları birkaç gün geciktirebilir, maliyetleri yükseltebilir ve programcılar için sıkıntılara neden olabilir.

Virgin Orbit, roketin asıl salınımı hava sistemlerinin üzerinde gerçekleştiğinden, kendi sisteminin daha geniş bir iklim şartlarında fırlatılabileceğine dikkat çekiyor. Uçağın kalkış ve iniş yapması inançlı olduğu sürece misyon için mahzur teşkil eden bir şey bulunmuyor.

Bununla birlikte Virgin Orbit’in fırlatma usulü, temelinde onu küçük uyduları yönetim etmekle sınırlarken, SpaceX’in donanımı, mürettebatlı vazifelerin yanı sıra çok daha büyük yüklere imkan sağlıyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu