BilimTeknoloji

James Webb Uzay Teleskobu fırlatıldı: Şimdiye kadarki en güçlü teleskop

Uzun çalışmalar sonucunda geliştirilen James Webb Uzay Teleskobu fırlatıldı. Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi olacak uzay teleskobu, Fransız Guyanası’nda ESA’nın(Avrupa Uzay Ajansı) uzay merkezindeki fırlatma rampasından Arianespace’in Ariane 5 roketiyle gönderildi.

Webb Uzay Teleskobu uzaya gönderildi

Kızılötesi spektrumun derinliklerini tespit etmek için inşa edilen James Webb Uzay Teleskobu, cihanın tarihini araştırmaya yardımcı olacak. 13.6 milyar yıl öncesine dair bilgiler sunması beklenen ve yaklaşık 30 yıllık bir çalışmanın eseri olan teleskop, büyük boyutları sebebiyle roketin içine katlanarak yerleştirildi.

18 tane altıgen aynadan oluşan Webb Uzay Teleskobu, Hubble Uzay Teleskobu’na nazaran yaklaşık 7 kat daha fazla ışık toplayabilecek. Uzay teleskobu tıpkı vakitte Hubble’dan çok daha uzak bir pozisyona gönderilecek.

Şimdiye kadar geliştirilen en büyük uzay teleskobu olan Webb, Dünya’dan yaklaşık 1.5 milyon kilometre uzakta olan ve L2 olarak bilinen ikinci Lagrange noktasında vazife yapacak. Teleskobun vazife yapacağı pozisyona ulaşması ise 29 gün sürecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu