Bilim

SpaceX Dragon kapsülünde korkutan hata!

NASA yetkilisi yaptığı açıklamada, SpaceX Dragon gemisindeki dört ana paraşütten birinin açılma mühletinin, kapsül Dünya’ya inerken beklenenden daha uzun sürdüğünü söyledi. Kasım ayında Dragon gemisini içeren benzeri bir olayın akabinde, korkutan kusur ikinci kere meydana geldi.

NASA ve SpaceX, yavaş açılan paraşütün her iki olayda da güvenlik riski oluşturduğuna inanmadıklarını, lakin paraşütün kapsamlı bir halde inceleneceğini lisana getirdi. “Bu sistemlerin nasıl çalıştığı konusunda daha akıllı davranabilirsek, sahiden bu dört kanallı sistemin nominal bir sürece sahip olduğundan emin olabilirsek, daha inançlı bir uçuş yapabiliriz.” dedi.

SpaceX Dragon kapsülünde paraşüt açılmadı

NASA program yöneticisi Steve Stich, bir paraşütün gecikmeli biçimde açılmasının, başkalarından birini gölgeleyen öteki üç kanopiden kaynaklanabileceğini ve vakit olarak büyük bir gayrete yol açabileceğini öne sürdü.

SpaceX yöneticisi William Gerstenmaier, paraşütün açılmasındaki gecikmenin Dragon kapsülünü riske attığını söyledi. “Bu daha çok, paraşüt operasyonuna ait tasarım ve mühendislik anlayışımızı nasıl geliştirebileceğimize dair bir öğrenme alıştırması.” dedi.

Dragon uzay aracı, Dünya atmosferine yine girişte aracı stabilize eden ikisi de dahil olmak üzere toplam altı paraşütle donatılmıştır. SpaceX’in web sitesine nazaran dört ana kanal, uzay aracını iniş sırasında yavaşlatma yeteneğine sahip.

Dragon yedi astronota ek olarak tıpkı vakitte ISS’e kargo da taşıyabiliyor. Nisan ayında SpaceX, bir Dragon kapsülü ve Falcon 9 fırlatma aracı kullanarak uzaya diğer bir astronot takımı göndermeyi planlıyor. Lakin SpaceX’in bir yılda 52 roket yahut her ay ortalama dört roket fırlatma amacı bu tip yanlışlar yüzünden aksayabilir.

NASA ve SpaceX Dragon kapsülü hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu