Mobil

iPhone’unuzu Dolduran Sistem Dataları (Diğer Kategorisi) Nasıl Silinir?

Şayet büyük bir depolama alanı olmayan bir iPhone’a sahipseniz, bu alanın sık sık tabanı görme eğiliminde olduğunu da biliyorsunuzdur. İstenmeyen uygulamaları, müzikleri ve görüntüleri silmek üzere iPhone’unuzda yer açmak için en yaygın hilelerden kimilerini ise, aslında muhtemelen kullanıyorsunuz.

Lakin telefonunuzda farklı bir depolama kategorisi daha var ve bu kategori sıklıkla gözden kaçıyor. Daha evvel iOS, bu kategoriyi “Öbür” olarak adlandırıyordu. Fakat iOS’un en son sürümlerinde “Sistem Dataları” olarak yine isimlendirildi.

Bu kategoride yer alan belgeleriniz çok yer kaplıyorsa, iPhone’unuzun daha sıkıntısız çalışmasını sağlamak yahut uygulamaları ve güncellemeleri yüklemek maksadıyla yer açmak için kimilerini silmeniz işinize yarayabilir.

iPhone ‘Diğer’ (Sistem Verileri) Depolama Alanı Nedir?

Öbür depolama alanınızın kapladığı alan da dahil olmak üzere, iPhone’unuzun depolama alanının nasıl kullanıldığını görmek için Ayarlar uygulamasını başlatın, akabinde sırasıyla Genel’e ve iPhone Saklama Alanı’na dokunun.

Yeni açılan ekranda telefonunuzda ne kadar yer kaldığını ve dolu alanı nelerin doldurduğunu gösteren bir grafik göreceksiniz.

Telefonunuzun “Sistem Verileri” depolama alanının kapladığı alanı da işte bu grafik yardımıyla görmeniz mümkün.

Sistem Dataları, ana kategorilere dahil olmayan çeşitli belgeler içerir. Apple, son kullanıcı olarak nadiren direktörüz gereken çok sayıda sistem belgesini burada depolar.

Sistem Dataları Alanındaki Değerli Evraklardan Kimileri Şunlardır:

  • Safari tarayıcı önbelleği
  • Posta önbelleği ve posta ekleri
  • Birçok uygulamayla bağlantılı önbellek belgeleri
  • iOS tarafından oluşturulan önbellek ve başka sistem belgeleri

iPhone’da ‘Sistem Verileri” Depolama Alanı Nasıl Temizlenir?

iPhone’unuzda Sistem Bilgileri alanında yer kaplayan birçok farklı evrak tipi olduğundan, temizlemenin de birkaç yolu var. Her birini mümkün olduğunca fazla yer kazanmak için deneyebilirsiniz. Artık, bu yolları açıklayacağız.

Safari Önbelleğini Temizlemek

Öbür depolama alanınızdaki en düşük “cevher” ekseriyetle Safari’nin tarayıcı önbelleği olacaktır. Temizlemesi son derece kolaydır ve orta sıra boşaltmazsanız 1 GB’ı aşabilir.

  1. Ayarlar uygulamasını başlatın.
  2. Safari’ye dokunun.
  3. Aşağı kaydırın ve Geçmişi ve Web Sitesi Bilgilerini Sil’e dokunun. Akabinde, açılacak olan Geçmişi ve Bilgileri Sil kutucuğundaki Sil seçeneğine dokunun.

Bildirileri Otomatik Silin

Varsayılan olarak, İletiler uygulaması tüm metin bildirilerinizi sonsuza kadar kaydedecek biçimde yapılandırılmıştır. Ve bu nedenle bildiriler, vakitle çok fazla yer kaplayabilir. Alanı geri kazanmak için, iletilerin hangi mühlet ile depolanacağını kendiniz ayarlayabilirsiniz.

  1. Ayarlar uygulamasını başlatın.
  2. Mesajlar’a dokunun. Bildirileri Tut kısmına gidin.
  3. İletileri saklamak için 1 yıl yahut yalnızca 30 gün seçeneklerinden birini seçin.

Uygulamaları Silmeyin; Kaldırın

Yer kazanmak için büyük ve nadiren kullanılan uygulamaları büsbütün silebilirsiniz. Lakin daha sonra bu uygulamayı tekrar kurduğunuzda, güya hiç silinmemiş üzere devam etmek istiyorsanız daha âlâ bir yol var: Uygulamaları kaldırmak.

Bir uygulamayı kaldırdığınızda, uygulamanın yalnızca kendisi silinerek yer açılır. Lakin uygulamanın bilgileri aygıtınızda kalacaktır. Bu biçimde, uygulamayı tekrar yüklerseniz bilgiler hala orada olacak ve uygulama daima beri oradaymış üzere kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ayarlar uygulamasını başlatın, akabinde sırasıyla Genel’e ve iPhone Saklama Alanı’na dokunun. Yüklü uygulamaların listelendiğini göreceksiniz. Silmek ya da kaldırmak istediğiniz uygulamayı seçin. Burada Uygulamayı Sil seçeneği ile her şeyi, Uygulamayı Kaldır seçeneği ile yalnızca uygulamanın kendisini silmiş olacaksınız.

Örneğin, güncelleme için alana muhtaçlık duyduğunuzda, bir uygulamayı silmek zorunda kalıp ilgili bilgilerin kalmasını istediğinizde, Uygulamayı Kaldır seçeneği size bu imkanı verir. Siz de gönül rahatlığı ile uygulamayı kaldırabilirsiniz.

Toplumsal Medya Uygulamalarının Önbelleğini Silin

Önbellekler, iPhone’unuzda çok fazla depolama alanını kullanmaktan sorumlu. En büyük hatalılar ise akış ve toplumsal medya uygulamaları. Bu uygulamalar büyük ölçüde fotoğraf, ses ve görüntüyü önbelleğe alır, böylelikle daha süratli görüntülenirler ve oynatma olağan kullanımda arabelleğe alınmaz.

Bu uygulamaların önbelleğini temizlemenin otomatik bir yolu yoktur, bunu manuel olarak yapabilirsiniz. Birinci olarak, hangi uygulamaların en büyük hatalılar olduğunu görerek başlayın. Ayarlar uygulamasını açın, Genel’i seçin ve iPhone Saklama Alanı’na dokunun.

Listenin en üstündeki uygulamalar en fazla alanı kullanır. Ferdî belgelerinizi depolayan Müzik ve Fotoğraflar üzere uygulamaları atlayın. Facebook üzere toplumsal medya uygulamalarını ya da akış uygulamalarını bulun.

Bu uygulamaları silin ve akabinde App Store’dan tekrar yükleyin. Silindiğinde önbellek de silinecek ve yine  başlayacaksınız. Önbellek büyüdükçe bu süreci vakit zaman tekrarlamanız gerekeceğini unutmayın.

Sistem Datalarını Silmenin Öteki Yolları

Alanı geri kazanmanın öteki bir yolu da e-postanızı temizlemektir. Çok fazla e-posta kaydetme eğilimindeyseniz, bu, Sistem Dataları depolama alanınızın değerli bir kısmını kaplayabilir. Bunu yapmak için, büyük ekleri olan e-posta bildirilerini silerek başlayabilirsiniz.

Vakitle genişleme eğiliminde olan önbelleklerden biri de Posta uygulamasına ilişkin. Bu önbelleği temizlemenin kolay bir yolu yok; lakin e-posta hesaplarınızı kaldırır ve tekrar eklerseniz, bu süreç sırasında posta önbelleğini temizlenir.

Çok sayıda sesli not kaydederseniz, kullanılabilir alanınızın birçoklarını tükettiklerini görebilirsiniz. Bunları silmek için Sesli Notlar uygulamasını başlatın ve istenmeyen notları sola kaydırın, çöp kutusu simgesine dokunun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu