Mobil

Telegram’a spoiler gizleme özelliği geldi

Sevilen anlık iletileşme uygulaması Telegram, bu yılki 12. güncellemesini kullanıma sundu. 8.4 numaralı yeni sürümü uygulama marketlerinde yer alan platform; iMessage gibisi ileti reaksiyonları başta olmak üzere dizi ve sinemalar hakkında sürpriz bozan detaylara maruz kalanların imdadına yetişecek spoiler gizleme fonksiyonunu kullanıcıların hizmetine sundu. Ek olarak ileti çevirme ve temalı QR kodları da Telegram’ın yeni sürümünde hayata geçti.

Telegram 8.4 ile gelen yenilikler

1) Yansılar

Yeni periyotta kullanıcılar birbirlerine hislerini 11 farklı emoji ile söz edebilecekler. Yansılar özelliğini kullanarak süratlice ???? yansısı göndermek için bir iletiye iki defa dokunabilirsiniz. Bununla birlikte ???? ???? ???? ???? ???? üzere daha fazla reaksiyon için bildiriye bir defa dokunmanız (iOS‘te ise basılı tutun) gerekiyor. Her reaksiyon sohbette eşsiz bir animasyonla görünüyor.


Telegram’da özel sohbetlerde ve kümelerde reaksiyon gönderebilirsiniz.

Telegram’ın açıklamasına nazaran reaksiyonlar özel sohbetlerde her vakit açık olacak. Lakin kümelerin ve kanalların yöneticileri, reaksiyonları aktifleştirip etkinleştirmemeye ve sohbette hangi reaksiyon tabirlerinin mevcut olacağına şahsen karar verecek. Ayrıyeten varsayılan reaksiyon emojisi uygulama ayarlarından değiştirilebilecek.

2) Spoiler gizleme

Telegram 8.4 güncellemesiyle birlikte spoiler gizleme özelliği geldi. Bir dizi yahut sineması tartışırken karşıdaki bireye sürpriz bozan detaylar vermemek için gönderdiğiniz bildirinin spoiler içerdiğini belirtebilirsiniz. Bu, bildirinin seçilen kısmını sohbette olduğu üzere sohbet listesinde ve bildirimlerde de gizleyecektir.


Telegram’da spoiler içerikli bildirileri gizleyebilirsiniz.

Bu özelliği kullanmak için, sohbet ekranında yazdığınız iletisi göndermeden evvel metnin üzerine basılı tutun. Akabinde gelen seçenekler ortasındaki “Spoiler” biçimini seçin. Bildiri karşı tarafa gizlenerek gidecek. Neyin gizlendiğini görmeye hazır olduğunuzda, metni görüntülemek için spoiler’a dokunabilirsiniz.

3) İleti çevirisi

Yeni güncellemeyle gelen özelliklerden bir tanesi de; ileti çevirisi oldu. Dünya çapında 500 milyondan fazla insanın platformda her lisanda sohbet ettiğini söz eden Telegram, bu noktada kullanıcılara yardımcı olmak için uygulamaya iletileri diğer bir lisana çevirme dayanağı ekledi.


Telegram uygulamasıyla bildirileri diğer lisana çevirmek artık mümkün.

Ayarlar > Lisan kısmından Çeviri seçeneğini aktifleştirerek, bildiri seçerken içerik menüsüne özel bir Çevir düğmesi ekleyebilirsiniz. Çeviri, Telegram’ı destekleyen tüm Android aygıtlarda kullanılabiliyor. Lakin Apple aygıtlarda asgarî iOS 15 sürümü gerektiriyor. Ayrıyeten kullanılabilir lisanların listesi telefonunuzun işletim sistemine nazaran değişkenlik gösteriyor.

Bunların yanı sıra Telegram 8.4 güncellemesiyle gelen başka özellikler ortasında; genel kullanıcı ismi olan herkes için QR kodu oluşturma, macOS için yeni menüler ve yepisyeni etkileşimli tabirler de yer alıyor. Telegram’ın son sürümünü akıllı telefonunuza Google Play Store yahut App Store üzerinden yükleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu