BilimTeknoloji

Batarya değişim fiyatını duyan Tesla sahibi aracını dinamitle patlattı

Elektrikli araçlar hala içten yanmalı motorlu müadillerine nazaran değerli. Bunun en büyük sebeplerinden biri de batarya paketi. Pekala bir elektrikli aracın batarya paketini değiştirmek kaça patlıyor?

Örneğin, Tesla modellerinin batarya değişim fiyatı merak ediliyor. Zira bir sorun olduğunda değişimlerin birden fazla garanti kapsamında yapılıyor. Fakat Tesla Model S üretimi 2012 yılında başladı ve 8 yıllık garanti birinci müşteriler için dolmaya başladı. Hal bu türlü olunca, değişim için gereken fiyat de ortaya çıktı.

Tesla’nın bataryaları uzun müddet dayanıyor lakin her şeyde olduğu üzere onlarda da sıkıntıyla karşılaşılabiliyor. Finlandiya’daki 2013 model Tesla Model S sahibi Tuomas Katainen de aracının batarya paketiyle ilgili bir kahır yaşamış. Tesla, yapılan inceleme sonucu bataryanın değiştirilmesi gerektiğini belirtmiş ve garanti dışı kaldığı için 20 bin euro fiyat istemiş.

Katainen, ikinci el 2013 Model S’lerin 35 bin euro’luk fiyatını göz önünde bulundurarak kendisine söylenen fiyatı çok yüksek bulmuş. Bataryanın tamiri için de bir yol bulamayınca devayı farklı bir noktada aramış ve hem sorunu kökünden çözmek hem de sesini duyurmak için 30 kilogram dinamitle aracını patlatma kararı almış.

Kulağa epey çılgınca gelen bu aksiyonu aşağıdaki görüntüde izleyebilirsiniz. Ayrıyeten, aracı patlatmadan evvel problemli batarya paketi ve elektrik motoru üzere değerli kesimlerin da söküldüğü belirtiliyor.

Şunu da belirtmeden geçmeyelim, Model S’lerde yüksek kapasiteli üretim 2014 yılında başladı. Yani onun öncesindeki araçlarda üretim kapasitesi daha düşük olduğu için batarya değişiminin de daha değerli olduğu belirtiliyor. Günümüzde hem üretim kapasitesi hem de gelişen batarya teknolojileri sayesinde bu fiyat daha düşük olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu