Mobil

iOS 17’nin yeni özellikleri neler olacak? iOS 17 ne vakit çıkacak?

WWDC 2023’e 2 aydan az bir müddet kala, Twitter hesabı @analyst941’den gelen yeni bir sızıntı, iPhone kullanıcılarının dört gözle beklediği birtakım iOS 17 özelliklerine ışık tutuyor. Şu ana kadar elde ettiğimiz bilgiler, yayınlanacak güncellemenin beklenenden daha fazla ilgi cazip olacağını gösteriyor.

Apple’ın iOS 17 ile ilgili birinci planı genel sistem geliştirmelerine ve performans güzelleştirmelerine odaklanmaktı. Bu, Apple’ın geçmişte macOS için Snow Leopard ile izlediği stratejiye benziyor. Lakin son vakitlerde Bloomberg, Apple’ın iOS 17 ile planladığı özellik setinin kullanıcılar tarafından talep edilen birkaç özelliği de içerecek formda genişlediğini belirtiyor.

iPhone 8 ve iPhone X için iOS 17 umudu

Yeni bilgilere nazaran iOS 17, iOS 16’yı destekleyen tüm iPhone modellerinde çalışacak. Böylelikle eski bir iPhone kullanıyorsanız ve iOS 16’yı çalıştırıyorsanız, geride kalma konusunda endişelenmenize gerek yok. Daha spesifik olarak, iOS 17 iPhone 8 ve sonraki tüm cihazlarda çalışacak. Daha evvel ortaya atılan savlar, iPhone 8 ve iPhone X’in iOS 17’yi alamayacağı istikametindeydi.

Ayrıca sızıntılara nazaran Dynamic Island artık daha fazla işlevsellik içerecek. Bu bilhassa heyecan verici ve merak uyandırıcı.

Gelişmiş arama

iOS 17 ayrıyeten, iOS’ta arama işlevinin mevcut durumu göz önüne alındığında, çok gecikmiş olan çok daha gelişmiş arama işlevselliğini de sunacak. Ayrıyeten iOS 17’nin Kamera uygulamasının kullanıcı arayüzünde kimi değişiklikler yapılacağına dair söylentiler de var. Kuşkusuz, bu mevzudaki spesifik ayrıntılar çok az. Lakin insanların Kamera uygulamasını ne kadar sık kullandığı göz önüne alındığında, Apple’ın neler planladığını görmek enteresan olacak.

Üzerinde çalışılan öbür birtakım potansiyel iOS 17 özellikleri ortasında dinamik widget’lar, yeni emojiler, 3’üncü taraf uygulama mağazaları için takviye, yine tasarlanmış bir Denetim Merkezi, Sıhhat uygulaması için yeni bir kullanıcı arayüzü, Odak Modu ve Her Vakit Açık ekranı kalibre ederken gelişmiş ayar seçenekleri ve en ilgi cazip olanı “ARKit API’lerinin/çerçevelerinin mutlak bir devi” yer alıyor.

WWDC 2023 5 Haziran‘da başlayacak, yani iOS 17’nin neler getireceğini görmek için uzun müddet beklememiz gerekmeyecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu