Sosyal Medya

Instagram fenomeni ‘yüzlerce’ müstehcen fotoğraf aldı


Bir sosyal medya fenomeni, son 10 yıldır siber flaşın kurbanı olduğunu söyledi.

Vale of Glamorgan, Penarth’tan podcast yayıncısı Jess Davies, yüzlerce istenmeyen müstehcen görüntü aldığını söyledi.

Çevrimiçi güvenlikle ilgili yasaları sertleştirmeye yönelik önlemlerin bir parçası olarak siber flaşın suç haline gelmesine yönelik çağrılar artıyor.

İngiltere hükümeti, planlarının “sosyal medya şirketlerini çevrimiçi istismarı ortadan kaldırmaya zorlayacağını” söyledi.

Instagram’da 151.000 takipçisi olan Jess, kendisine gönderilen görüntüler karşısında neredeyse “uyuştuğunu” söyledi ve ekledi: “Çevrimdışı olarak yasa dışı olan, çevrimiçi olarak yasa dışı olmalı.”

“Muhtemelen her ay siber saldırıya uğradım, belki daha fazlası, gerçekten ne paylaştığıma bağlı.

“Bu 10 yıldır devam ediyor. Muhtemelen kelimenin tam anlamıyla yüzlerce bu görüntü aldım. Aldığım şeyler yakın çekimler ya da bir seks eylemi gerçekleştiriyor.

“Fotoğrafları aldığımda biraz kirli hissetmenize neden oluyor ve ‘neden ben? Neden bana gönderdiler, yaptığım bir şey mi’ diye düşünmeye başlıyorsunuz?”

Kamuoyunda hoş görülenle karşılaştırıldığında, bunun çevrimiçi olarak “normalleştirilmesinden” korkuyor.

“Eğer sokakta seni teşhir eden binlerce erkek olsaydı, bu yasa dışıdır ve bu çok büyük bir sorun ve büyük bir konuşma olurdu, öyleyse neden bunu çevrimiçi olarak kabul ediyoruz?”

Kampanyacılar, insanların çevrimiçi ortamda daha fazla zaman harcadıkça, salgın sırasında siber flaşın giderek yaygınlaştığını söyledi.

Salı günü, ortak bir milletvekilleri komitesi, İngiltere hükümetinin sosyal medya firmaları için daha katı düzenlemeler getirmeyi amaçlayan Çevrimiçi Güvenlik Yasası taslağı hakkındaki raporunu yayınlayacak .

Siber yanıp sönme tasarıya dahil edilmedi, ancak değişikliği destekleyen kampanyacılar ve milletvekilleri bunun ekleneceğini umuyor ve Başbakan Boris Johnson bunun yasa dışı olması gerektiğini söyledi.

Siber teşhir eylemini suç sayma kampanyası, Brecon ve Radnor Fay Jones’un Muhafazakar Milletvekili için kişisel bir kampanya.

17 yaşında Cardiff’te bir adam tarafından teşhir edildi.

“Babamı gece geç saatlerde kasabadan aldım ve babamın olduğu restorana doğru yürürken bu adam bana doğru yürüdü ve kendini bana teşhir etti.

“Hiç unutmadım. Çok uzun süre benimle kaldı. Ama bu hikayeyi ne zaman anlatsam birileri ‘Ah, evet, 19 yaşındayken ya da otobüsteyken bu oldu. Hepsi çok yaygın. “

Ancak tasarının Meclis’ten geçmesi konusunda endişeler var.

İşçi Partisi’nin gölgesi Galler Sekreteri Jo Stevens, bunun “yeterince iyi olmadığını” ve “birçok değişikliğe” ihtiyacı olduğunu savunuyor.

Ancak Cardiff Merkez Milletvekili, siber flaşın sonunda faturaya dahil edileceğine inanıyor.

“Başbakan’dan bir söz var” dedi. “Bu konuda onları hesaba çekeceğiz çünkü kabul edilmesi gerektiğini açıkça belirttiler.”

Dijital, Kültür, Medya ve Spor Departmanı şunları söyledi: “Kapsamlı çevrimiçi güvenlik yasalarımız, sosyal medya şirketlerini platformlarındaki diğer iğrenç davranışların yanı sıra çevrimiçi kötüye kullanımı ortadan kaldırmaya zorlayacaktır.

“Harekete geçmemek, küresel cirolarının %10’una kadar milyarlarca sterlin para cezası ve sitelerinin engellenmesi anlamına gelebilir.”

Birleşik Krallık hükümeti, tasarının çocuk istismarı görüntüleri, terör materyalleri ve nefret suçları gibi yasa dışı içerik ve faaliyetlerin yayılmasını önleyeceğini umuyor.

Bakanlar, bunun çocukları zararlı materyallerden, yetişkinleri ise yasal ama zararlı içerikten koruyacağını umuyor.

Bazı eleştirmenler, tasarının ifade özgürlüğüne zarar verdiğini söylerken, diğerleri kadınlara yönelik yüksek düzeydeki çevrimiçi şiddeti tanımakta başarısız olduğunu söylüyor – NSPCC, güçlendirilmesi ve kalbinde çocuklara sahip olması gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu