Teknoloji

Hologram teknolojisi yakında görüntülü aramaların yerini alabilir

İsviçreli saat patronu Christoph Grainger-Herr, Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle Çin’deki küresel bir ticaret fuarına uçamadığında, bunun yerine Star Trek tarzında ışınlamaya karar verdi.

Lüks marka IWC’nin CEO’su Bay Grainger-Herr, Nisan ayında Şanghay’daki Saatler ve Harikalar etkinliğine gidecekti.

Bu imkansız hale geldiğinde, gösteriye gerçek boyutlu, 3 boyutlu bir hologram olarak katılmaya karar verdi. 4K çözünürlükte görünerek etkinliğe fiziksel olarak katılan insanlarla konuşabiliyor, onları görebiliyor ve duyabiliyordu.

ABD’li hologram firması Portl’un patronu David Nussbaum, “Onu İsviçre’nin Schaffhausen kentindeki ofisinden Şanghay’daki etkinliğe ışınladık” diyor.

“İşini yaptı, diğer yöneticilerle sohbet etti ve hatta gerçek zamanlı olarak yeni bir saat tanıttı. Sonra onu tekrar dışarı ışınladık!”

Koronavirüs pandemisinin Mart 2020’den bu yana pek çok küresel seyahati durdurmasıyla birlikte, videoya daha gerçekçi, daha sürükleyici ve daha duyusal bir alternatif olarak hologramların – bir kişinin 3 boyutlu ışık projeksiyonlarının – kullanımına yönelik artan bir ilgiyi ateşledi. aramalar.REKLAMCILIK

Los Angeles merkezli Portl, teknolojinin önde gelen firmalarından biri ve Bay Nussbaum, “portallarımızı yeterince hızlı yapamıyoruz” diyor.

Portalları sekiz fit (2,5 m) boyunda, cam önü, bilgisayarlı kutulardır. Kabinlerin içinde bir kişinin gerçek boyutlu bir hologramı görünüyor.

Portallarda yerleşik hoparlörler bulunur, böylece hologramın ‘sesi’ duyulabilir. Ayrıca, hologramın kullanıcısının projeksiyonunun önündeki insanları görebilmesi ve duyabilmesi için kameralar ve mikrofonlar da içerir.

Kişinin fiziksel olarak durduğu yerde – ve bu portal makinesinden dünyanın diğer tarafında olabilir – onun sadece bir kameraya, düz bir zemine ve başka bir hoparlör ve mikrofon setine ihtiyacı vardır.

Portl’un uygulama kontrollü yazılım sistemi daha sonra kişiyi internet üzerinden portal veya portalların olduğu her yere bağlar – ve istediğiniz kadar bağlanabilirsiniz.

Yeni Teknoloji Ekonomisi , teknolojik yeniliğin yeni ortaya çıkan ekonomik ortamı şekillendirmek için nasıl ayarlandığını araştıran bir dizidir.

Bay Nussbaum, “Neredeyse hiç gecikme [gecikme] yok” diyor. “Ve hologramın önündeki cam levha olmasaydı, o kişinin gerçekten orada [duruyor] olduğunu düşünürdünüz. Aslında, camın üzerinde yansıdığını göremeyeceğiniz şekilde ışık yoksa, o zaman yaparsınız. kişinin gerçekten orada olduğunu düşünün.”

Portl sistemi ticari müşterilere yöneliktir ve şu anda Netflix ve T-Mobile gibi diğer firmalar tarafından da kullanılmaktadır.

Portalların her birinin maliyeti 60.000 dolardan (45.000 £) yani şirket çok daha ucuza kiralanabileceklerini söylese de kesinlikle pahalılar.

Bay Nussbaum, “Birkaç yıl içinde bu, ofisler arasında düzenli bir iletişim yöntemi haline gelecek” diye ekliyor.

Microsoft’ta, hologram iletişim teknolojisi HoloLens 2 adlı bir kulaklığa dayanmaktadır. Birim başına 3.500 $’dan Portl’un sisteminden çok daha ucuzdurlar, ancak 3D hologramlar gerçekçi değildir.

Bunun yerine, iki veya daha fazla kulaklık kullanıcısı birbirini aradığında, hologramları her birinin önüne, aynı odada duruyormuş gibi görünen çizgi film benzeri avatarlar olarak yansıtılır.

Microsoft’ta karma gerçeklik direktörü Greg Sullivan, “Aynı fiziksel alanda oldukları ve sanal bir masanın etrafında dolaşıp bir şeyler üzerinde işbirliği yapabilecekleri anlaşılıyor” dedi.

Ayrıca iş müşterilerini hedefleyen Alman mühendislik grubu Thyssenkrupp, teknolojiyi pratik kullanıma sunan bir firmadır.

Dünyanın en büyük asansör veya asansör üreticilerinden biri olan şirket, gerekli onarımları yapmak için teknisyenlerini dünyanın her yerine uçurmak zorundaydı. Artık bu çalışanlar, HoloLens 2 kulaklığını kullanarak yerel bir teknisyenle holografik biçimde bağlantı kurarak, yapması gereken iş konusunda ona rehberlik edebilir.

Bu arada, Japan Airlines, motor mekaniği ve uçak mürettebatını eğitmek için kulaklıkları kullanıyor.

Diğer hologram firmaları, San Diego merkezli Ikin gibi tüketici pazarına daha fazla odaklanıyor. Önümüzdeki yıl cep telefonunuza taktığınız bir cihazı piyasaya sürüyor ve görüntülü görüşme yaptığınız kişinin şeffaf bir 3D hologramını havaya yansıtacak.

Stanford Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimi doçenti olan Gordon Wetzstein, hologramların iletişim kurmanın video konferanstan “daha etkili bir yolu” olduğunu söylüyor.

“[Hologramlarla] göz teması kurabilirsiniz. Kimin kime baktığı gibi ince ipuçlarını okuyabilirsiniz” diyor.

Yine de, bu holografik görüntüler o kadar gerçek olursa, onları gerçek bir insandan ayırt etmenin imkansız hale geleceği konusunda gelecekte problemlerin ortaya çıkabileceği konusunda uyarıyor.

Wetzstein, “Gerçeği nasıl algıladığınıza gittikçe yaklaşan dijital veya sentetik deneyimler yaratabilirseniz, manipüle edilmeye karşı daha savunmasızsınız” diyor.

Portl’a döndüğümüzde, firmanın en eski yatırımcılarından biri, aynı zamanda hem Skype hem de Tesla’nın erken destekçisi olan Tim Draper’dı. Portl’dan Bay Nussbaum, hologram teknolojisinin “beş yıl” içinde video konferanslardaki standart video ekranlarının yerini alacağından emin olduğunu söyledi.

Ayrıca video bilgi ekranlarını göreceğini tahmin ediyor. “Her alışveriş merkezindeki, her lobideki her bir dijital ekran kioskunu kısa sürede değiştireceğiz. Bu, işletmelerin içeriklerini canlı veya kayıtlı olarak sunmak isteyeceği yeni yol olacak.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu