Teknoloji

Kadınları sokakta güvende tutmaya yardımcı olan teknoloji


Ulusal İstatistik Ofisi’nin son rakamlarına göre, tüm kadınların yarısı bir noktada karanlıkta yalnız yürürken kendilerini güvensiz hissettiler.

Bir arkadaşını arayabilir, WhatsApp’ta konumlarını paylaşabilir veya anahtarlarını ellerinde bulundurabilirler – tüm stratejiler güvende kalmak için.

Kadınlara yönelik cinsel taciz, bu yılın büyük bölümünde ilgi odağı oldu ve Birleşik Krallık’taki kadınlar gece dışarı çıktıklarında kendilerini daha iyi hissetmek için kendi yöntemlerine yöneldiler.

Peki teknoloji, kadınların sokaklarımızda kendilerini daha güvende hissetmelerinde rol oynayabilir mi?

Sarah Everard ve Sabina Nessa cinayetlerinden bu yana, WalkSafe uygulamasının popülaritesi arttı ve şu anda Birleşik Krallık’ta en hızlı büyüyen güvenlik uygulaması.

Kurucu Emma Kaye, taciz, el yordamıyla ve teşhircilik yaşadıktan sonra konsepti buldu.

“Uygulamamız gerçekten çok acı-tatlı çünkü tabii ki meşgul olmamızı seviyoruz. Ancak bunun olmamasını gerçekten diliyoruz. Hiç kimse bir güvenlik uygulamasına ihtiyaç duyduğumuz bir dünyada yaşamak istemiyor, ama ne yazık ki bunun için bir yer var” dedi.

WalkSafe, aileniz ve arkadaşlarınızın yolculuğunuzu takip edebilecekleri ve sizinle gerçek zamanlı olarak sohbet edebilecekleri canlı bir haritayı içeren yeni bir uydu navigasyon özelliğine gelecek yılın başlarında sahip olacak. Şimdilik benzersiz satış noktası, insanların en son suç verilerine bakarak evlerine giden en güvenli rotayı planlamalarını sağlayan bir harita.

Bayan Kaye şunları söyledi: “Uygulamamız, insanları talihsiz bir durumda gerici önlemler yerine suçtan kaçınmak için ihtiyati tedbirler almaya teşvik ediyor.

“Kıdemli eski Büyükşehir Polisi dedektiflerimiz ve suç analistlerimiz bu verileri tarıyor ve kullanıcının bilmek isteyeceği alanlara göre sınıflandırıyor. Kullanıcılar, suç modellerine bakarak daha güvenli rotalar planlayabilmeleri için suç noktaları tanımlayabilir.”

Bu yıl Mart ayında piyasaya sürülmesinden bu yana, uygulama 560.000’den fazla indirildi.

Bath Üniversitesi’nde araştırmacılar, fiziksel olarak etkinleştirilmesi zor olan güvenlik ürünleri sorununu çözmeye çalışıyorlar. Kullanıcının tehlikede olduğunu algıladığında kalp atış hızını ve vücut hareketini izleyerek otomatik olarak uyarı gönderen Epowar adlı bir kadın akıllı saat uygulaması geliştiriyorlar.

Kurucu ortak, öğrenci EJ Roodt, fikrin kendisine kötü aydınlatılmış bir parkta koşarken ve bir saldırı riskinden endişe ederken geldiğini söyledi.

“Kalp krizlerini tespit etmek için akıllı saatlerin kullanıldığını gördüğümde, belki bu teknoloji kadınların güvenliğine uygulanabilir diye düşündüm” dedi.

Örnek boyutu küçük olsa da, uygulama sıkıntıyı tanımak için yapay zeka kullanır ve bir kullanıcı tek başına yürürken veya koşarken saldırıya uğrarsa yanıt verir.

Bayan Roodt şunları söyledi: “Bu uygulamaya sahip bir akıllı saatin, bir kadının kısıtlanması veya mücadele etmesi durumunda başkalarını uyarmanın bir yolu olabileceğini düşündük.

“Önemli olan, her şeyin otomatik olarak gerçekleşmesi ve saldırganın bunu önlemek için çok az ya da hiç zamanı olmayacak – geleneksel panik düğmeleri, tecavüz alarmları veya cep telefonunuzla her zaman mümkün değildir.”

kovuşturmalar

Akıllı telefonlar için bSafe uygulamasının kurucusu Rich Larsen, teknolojisinin kovuşturma açılmasına yardımcı olabileceğine inanıyor.

Sesle çalışan acil durum alarm özelliği vardır. Ardından, seçilen kişilere otomatik olarak canlı video ve ses akışı başlatır ve olan her şeyi kaydeder.

Larsen, “Bu kayıtlar, genellikle kanıtlanması zor olan tecavüz gibi mahkeme davalarında delil olarak kullanılabilir” dedi.

Uygulamanın özellikleri, tecavüze uğrayan kızı Charlen’in deneyimlerine dayanmaktadır. Charlen – bu konuda sesini duyurabilmek için anonimlik hakkından feragat etti – eğer bSafe’e sahip olsaydı, hissettiği suçluluk ve utançla bu kadar çok mücadele etmek zorunda kalmayacağını düşünüyor.

Kraliyet Savcılık Servisi’nin 2020 yılı verileri, kaydedilen 58.845 tecavüzden sadece 2.102’sinin yargılandığını ve 1.439’unun mahkumiyetle sonuçlandığını gösteriyor.

bSafe, diğer uygulama şirketlerinin de ilgisini çekti. Bay Larsen şunları söyledi: “Bu özellikleri diğer uygulamalarda kolayca uygulayabilmemiz için şu anda bir API platformu geliştiriyoruz.”

Hükümet önceliği

Temmuz ayında İçişleri Bakanlığı, geceleri kamusal alanlarda kadınların güvenliğini artırmaya yardımcı olmak için 5 milyon sterlinlik bir fon başlattı. Başarılı tekliflerden bazıları, teknoloji içeren girişimleri içeriyor.

Örneğin, Bristol’deki polis, gece kulüplerinde içeceklerin ani olup olmadığını test etmek için yeni kitler kullanıyor.

Cheshire polisi, destek arayan bir kadına anında görünür ve güven verici bir yanıt sağlamak için mevcut çağrı işleme teknolojisini geliştiriyor.

West Yorkshire Birleşik Otoritesi, toplu taşıma araçlarında kadınlar için otobüs takibi gibi güvenlik bilgileri içeren çevrimiçi bir bağlantıya erişimi teşvik ediyor, bu nedenle artık bir otobüs durağında tek başına durmaya gerek yok.

Teknoloji, insanlara zarar vermek veya korkutmak isteyenler tarafından da kötüye kullanılabilir. Örneğin, kayıp akıllı telefonunuzu bulmanızı sağlayan teknolojinin aynısı, birini takip etmek veya takip etmek isteyen biri tarafından kullanılabilir.

Ulusal casusluk karşıtı savunma servisi Paladin, teknolojinin kötüye kullanılması durumunda teknoloji firmalarının kurbanları korumak için daha fazlasını yapması gerektiğini söylüyor.

Yardım kuruluşunun başkanı Rachel Horman-Brown şunları söyledi: “Birçok kurban casus yazılımlar tarafından telefonları veya tabletleri aracılığıyla izleniyor ve izleniyor.

“Yani aslında takipçiler, onları izleyebilmek için kurbanın üzerine fiziksel olarak bir izleme cihazı almalarına bile gerek yok.

“Casus yazılımlar, bir takipçinin kurbanın cep telefonunun kamerasını açarak neler olduğunu görüp duyabilmesini sağlayabildiği için endişe vericidir. Ayrıca kurbanın telefonundan metin mesajları okuyabilir ve gönderebilir ve ayrıca kurbanın cep telefonunu takip edebilirler. nerede.”

Cüzdanınızı, anahtarlarınızı veya bagajınızı bulmanıza yardımcı olan Apple AirTags veya The Tile gibi izleme cihazlarının yaygınlaşması da takip edilme korkularının artmasına neden oldu.

Bayan Horman-Brown, “Bu küçük ucuz etiketler, potansiyel olarak bir takipçinin kurbanın arabasında veya kişisel eşyalarında bir tane saklamasını ve ardından kurbanlarının nerede olduğunu takip etmesini çok kolaylaştırabilir” dedi.

Daha büyük sorun

Women’s Aid’in CEO’su Farah Nazeer, güvenlik sorununun yalnızca teknolojiyle çözülemeyeceğine inanıyor: “Telefonlardaki ve akıllı saatlerdeki güvenlik uygulamaları gibi teknoloji, kadınların sokakta kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olmada rol oynayabilirken, bu müdahaleler kadına yönelik erkek şiddetinin gerçek nedenini görmezden gelen geçici yapışkan sıvalar.

“Kadınlar sokaklarda kendilerini güvende hissetmiyor, sokak aydınlatması veya güvenlik uygulamaları eksikliğinden değil, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti çok yaygın hale getiren cinsiyetçilik ve kadın düşmanlığı kültürü nedeniyle. Artık buna müsamaha gösterilmemeli.

“Çok fazla kadın bize şiddet uygulayan erkeklerin elindeki deneyimlerinin polis ve ceza adaleti sistemi tarafından küçümsendiğini, inanılmadığını ve görevden alındığını söylemeye devam ediyor – bizi koruması gereken hizmetler.

“Kadınların evlerine güvende ve korunduklarından emin olarak yürüyebilmeleri için, bu hizmetlerde ve sistemlerde derinden kök salmış cinsiyetçi tutumlara meydan okumaya odaklanmalıyız.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu