Donanım

Google, platformlar ortasındaki entegrasyonu geliştirmek için bir dizi yeni hizmet sağlıyor

CES 2022 aktifliğine yüz yüze katılmama kararı alsa da Google, aktiflik kapsamında kullanıcıların platformlar ortasında meselesiz geçiş ve daha kolay heyetim yapabilmelerini sağlamak ismine bir dizi yeni hizmetlerini duyurdu.

Google’ın ‘Birlikte Daha İyi’ teşebbüsleri

Google, yeni “Birlikte Daha Âlâ” teşebbüsüyle farklı aygıtlar ortasındaki entegrasyonu en üste çıkarmayı hedefliyor. Şirketin duyurduğu birinci hizmet Fast Pair ile ilgili. Google, Fast Pair’i giyilebilir aygıtlar, hoparlörler ve otomobiller ile ses ilişkisi fonksiyonelliğinin ötesine taşıyarak TV’lere ve akıllı konut aygıtlarına da getiriyor.

Google, birkaç hafta içerisinde kullanıcıların Fast Pair özellikli kulaklıklarıyla Chromebook’larına çarçabuk bağlanabileceklerini duyurdu. Ayrıyeten yeni bir Chromebook alanlar, Android telefonları üzerinden süratli suram gerçekleştirebilecek ve Google giriş bilgileri ve Wi-Fi şifresi üzere evvelce kaydedilmiş bilgiler yeni aygıta aktarılabilecek.

Şirket, önümüzdeki aylarda geleceğini söylediği yeni entegrasyonuyla Google TV yahut Android TV’ye kulaklık bağlamaya müsaade vereceğini ve Fast Pair’in Matter özellikli yeni akıllı konut aygıtlarıyla da çalışacağını belirtti.

Google, Wear OS 3 çalıştıran akıllı saatlerin eşleştirilmiş Android telefonların yahut Chromebook’ların kilidini açmak için kullanılabileceğini söylüyor. Ayrıyeten, uyumlu Samsung ve Pixel telefonlar desteklenen kimi BMW araçları kilitleyebilecek, kilidini açabilecek ve başlatabilecek.

Kulaklıklarla alakalı getirilen bir öbür güncellemede Android tabletinde bir şeyler izleyen kullanıcılara bir telefon araması geldiğinde medya otomatik olarak duraklatılarak kulaklıklar görüşme için telefona bağlanacak ve görüşme bittiğinde tekrar tablete bağlanarak medya otomatik olarak devam ettirilecek.

Chromebook kullanıcıları Signal yahut WhatsApp üzere farklı uygulamaları bilgisayarlarına indirmelerine gerek kalmayacak halde telefonlarına gelen bildirileri bilgisayarlarından yanıtlayabilecek. Ayrıyeten kullanıcıların medyalarına kolay erişebilmesi için Telefon Merkezi’ne Albümler eklenecek.

Google’ın duyurduğu son özellik ise Google Asistan aracılığıyla kullanıcılar, otomobillerinin ısıtılmasını, soğutulmasını, kilitlemesini yahut kilidinin açmasını isteyebilecek ve elektrikli araçlarının kalan pil ömrünü öğrenebilecek. Şirket, bu hizmetin birinci olarak Volvo araçlara önümüzdeki aylarda geleceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu