Donanım

Intel’in yeni işlemcilerinde 4K blu-ray takviyesi sona eriyor

12.nesil işlemci ailesi ile kullanıcılardan olumlu yorumlar almayı başaran Intel, yeni işlemcilerinde Blu-ray diskleri kapsayan birtakım değişikliklere gitti.

4K Blu-ray disk dayanağı sona eriyor

11. ve 12. jenerasyon işlemcilerin mevcut bilgi sayfalarında SGX (yazılım müdafaa uzantısı) desteğini kaldırılmış bir teknoloji olarak listeyen şirket, DRM muhafazalı 4K Blu-ray diskleri geride bıraktı. Bu disklerin çalışması için gerekli olan SGX dayanağı, Intel’in 2016’da Skylake jenerasyonunda tanıttığı ve bilgisayarların birinci sefer muhafazalı Blu-ray diskleri oynatmasını sağlayan bir özellik olarak karşımıza çıkmıştı.

Blu-ray teknolojisi günümüzde oyun konsolları üzere yüksek boyutlara sahip uygulamarın depolanmasında yaygın olarak kullanılırken, sinema kesiminde dijital platformların artması ile kullanım oranını yavaş bir formda kaybetmeye başladı. Bununla birlikte güvenlik araştırmacıları tarafından da büyük tenkitler alan SGX teknolojisi, makus emelli birçok akına uğradı. 

Intel’in SGX’i kullanımdan kaldırma kararının Ultra HD Blu-ray kullanan önemli sayıda kullanıcıyı etkilemesi beklenirken, Blu-ray Disk Birliği’nin DRM kararından vazgeçmesi disklerin tekrar çalışmasını sağlayabilir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu