Teknoloji

God of War PC – İnceleme: “Mükemmel optimizasyon”

Her şeyden evvel şunu belirteyim; hiçbir ekstra uğraş olmadan PlayStation’ın en değerli oyunlarından birini bir gün Xbox kontrolcüsüyle rahatça oynayacağım aklıma gelmezdi. Fakat her ne kadar Xbox denetimcisine bayılsam da artık God of War ve PlayStation’ın ortasındaki çekimden midir nedir bilmiyorum, ellerim PlayStation 4 kontrolcüsünü aradı. Tekrar de Xbox denetimcisinin pek keyif verdiğini söylemem gerek. Asıl yabancılığını fare-klavye ikilisine geçince hissettim. Lakin buna birazdan ayrıntılı bir formda geleceğim.

Bildiğiniz üzere Nintendo ve PlayStation kendi oyunlarının konsollarına özel kalması konusunda bir epey önemli ve dengeli bir biçimde ilerliyordu. Fakat PlayStation da yeminini bozdu ve evvel Horizon Zero Dawn, akabinde da Days Gone’ı PC’ye getirdi. Bu oyunlar her ne kadar kıymetli PlayStation oyunları olsa da hiçbiri PlayStation esaslı serilerinden değildi. Bu yüzden oyuncuların içlerinde kıvılcımı aleve çevirmek için daha büyük bir seri bekliyordu ki duyurular art geriye geldi. Öncesinde Uncharted, sonrasında da God of War PC için duyuruldu. Geçtiğimiz gün de God of War’un PC sürümü çıkışını yaptı.

God of War’un ne kadar büyük bir marka olduğunu aslında biliyoruz. PlayStation’ı olmayan bile seriyi tanıyor ve kıssayı biliyor. Bildiğiniz üzere incelememize konuk olan bu oyun da 2018 yılında çıkışını yaptı ve seriyi önemli oranda yeniledi diyebiliriz. İncelememizde oyunun öyküsü ve oynanışı üzere içerik kısmıyla çok ilgilenmeyeceğimi söyleyeyim. Sonuçta yıllar evvel o kısımları bol bol deneyimledik, okuduk, izledik. İncelemede yalnızca PC sürümündeki farklardan ve teknik özelliklerden bahsedeceğim.

Muazzam Optimizasyon

Evet, alt başlıkta hatta ana başlıkta da belirttiğim üzere oyunun optimizasyonu muazzam. Açık konuşmak gerekirse ben biraz afallayacaklarını düşünmüştüm lakin şu ana kadarki PC portları ortasında en düzgününü yapmışlar diyebiliriz. Olağan kendi oyunları içerisinde. Oyunun Nvidia ekran kartı sahipleri için DLSS ve Reflex üzere kıymetli özellikleri barındırdığını belirtelim ki bilhassa DLSS bir oldukça tesirli lakin ufak meseleleri da yok değil.

God of War Performans Bedelleri

Oyunun performans tarafı katiyen en çok merak edilen bahislerden birisi. Benim denediğim PC, RTX 2060’lı bir PC’ydi. DLSS kapalıyken RTX 2060’lı sistem 2K çözünürlükte ve Ultra ayarlarda 60 üzeri FPS, yüksek ayarlarda 80 üzeri, Original ayarlarda 100 üzeri FPS veriyor. DLSS’i açtığınızda ise ortalık şenlik alanı üzere oluyor. DLSS ayarının seçeneğine nazaran Ultra ayarlarda 60 FPS ile 150 FPS ortasında farklı bedeller alabiliyorsunuz. Bu ortada “Original” isimli grafik ayarı PlayStation 4 versiyonu ile birebir tıpkı. Grafik ayarları da düşükten yükseğe şöyle gidiyor: Düşük – Original – Yüksek – Ultra.

Ayrıyeten 1070 Ti’ın nasıl bir performans verdiği konusunda da sizlere şöyle bir bilgi verebilirim. 1440p’de Ultra ayarlarda 40 FPS civarı, Original’de 55-70 ortası, Düşük’te ise 60 FPS’in altına düşmüyor. 1080p’de ise Düşük ayarlarda 80 civarı FPS alırken Ultra ayarlarda da 50-60 FPS ortası aldık. RTX 3080 Ti’lı sistemde nasıl durduğunu da buradaki videomuzdan izleyebilirsiniz.

DLSS ile ilgili şunu söylemem lazım aslında. Oyunun DLSS’ini faal ettiğimde manzara de tam olarak mana veremediğim bir gariplik oldu. Güya oyunun sertliği arttırılmış üzereydi. Lakin benim oynadığım versiyonun inceleme versiyonu olduğunu ve birinci yamaları almadığını belirteyim.

Teknik ayrıntıların yanı sıra gözle görünen farklara baktığımızdaysa aslında bizleri çok dar farklı bir şey beklemiyor. Ultra ayarlarda oynadığınızda bile oyunun PlayStation 4 versiyonundan çok farklı durmadığını söylemek gerek ki şunu belirtelim; oyunun PlayStation 4 versiyonu bile muazzam. Lakin yeniden de ışıklandırma ve bilhassa gölgelerde daha kaliteli durduğunu söylemek gerek. Bunun dışında kaplama kalitesi olsun, uzak aralık çizimi olsun birebir diyebiliriz lakin bu hali de çok kâfi.

Son olarak da şunu söyleyeyim. Oyunu katiyen denetimci ile oynamanızı tavsiye ediyorum. Fare-klavye optimizasyonu da pek yeterli olmuş fakat asıl keyfin denetimci ile çıktığını belirteyim.

Puan

Toparlamak gerekirse oyunun çok hoş bir formda PC’ye getirildiğini söyleyebilirim. Ortalama bir ekran kartı ile pek keyifli bir tecrübe elde edebilirsiniz. Oyunun içerik manasındaki kalitesini söylemeye zati gerek yok. Bu yüzden her şeyiyle birlikte toparlayınca God of War PC’ye rahatlıkla 10 üzerinden 9.0 puan verebilirim. Son olarak da PlayStation’a göndermiş oldukları inceleme kodu için teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu