Mobil

Samsung beklentilerin altında telefon sattı

Geçen yıl bilhassa yonga krizinin de tesiriyle gelirlerini ve kârlarını kıymetli oranda arttıran Samsung’un bununla birlikte taşınabilir kısmı beklentilerin altında kaldı. Yükselen gelirlerin sevinci nedeniyle bu bahis biraz geri planda kalmış görünüyor.

Samsung ne kadar telefon sattı?

Güney Kore’den gelen bilgilere nazaran 2021 yılında Samsung toplamda 300 milyon civarında akıllı telefon üretti. Bunun 240 milyonu kendi tesislerinden 60 milyonu da Wintech ve Huqain ortaklarının bantlarından çıktı. 

Sayılar Samsung’un beklentilerinin altında kaldı. Birinci sebeplerden birisi Galaxy S21 serisine ilginin düşük kalması. Üretimde 25 milyonun Galaxy S21 serisine ilişkin olduğu söz ediliyor. Galaxy S20 serisi de misal bir sayıya ulaşmıştı. Daha evvelki Galaxy S serilerinin ise 40 milyon kadar çıktığı tabir ediliyor. 

İkinci sebep ise kapanma önlemleri nedeniyle bilhassa Vietnam’da üretimin sekteye uğraması. Bu periyotta Galaxy A ve Galaxy M serilerinin başarılı satışlar yaptığı belirtiliyor. Bununla birlikte katlanabilir telefonlarla ilgili bilgi verilmemiş. Satış sayıları genelde üretimin bir ölçü altında kalıyor. Yani 300 milyonun altında bir satış sayısı mevcut. 

2022 yılı için Samsung’un 334 milyon adet satış gayesi olduğu vurgulanıyor. Bunun 285 milyonu Samsung’un tesislerinde kalan kısmının ise üçüncü taraf ortakların tesislerinde üretilecek. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu