BilimTeknoloji

Netflix, Rusya’da 20 devlet TV kanalının canlı akışını yayınlamak zorunda

Faaliyet gösterdiği ülkelerdeki maddelere ve lisans mutabakatlarına uymak zorunda olan Netflix‘in, Rusya’da yeni bir yol haritası izlemesi gerekecek. Yeni bir düzenleme, şirketin ülkede faaliyetlerine devam etmek istemesi halinde platformda en az 20 devlet kanalını canlı yayınlaması gerekeceğini gösteriyor.

Kaidelere Mart ayından itibaren uyulması gerekiyor

Rusya’da internet ve telekomünikasyon için devlet denetleme otoritesi Roskomnadzor, kısa müddet evvel Netflix’i “görsel-işitsel hizmetler” listesine kaydetti. Rusya’da günlük 100 binden fazla faal kullanıcısı olan akış hizmetlerinin yer aldığı bu listedeki hizmetlerin ülkede belirlenmiş kimi koşulları yerine getirmesi gerekiyor.

Kurallardan birincisine nazaran Netflix, Mart ayından itibaren kullanıcılarına en az 20 devlet TV kanalının canlı akışını sağlamak zorunda olacak. Platformda yer verilmesi gereken kanallar ortasında en çok ilgi gösterilen kanallardan Channel One ve Rus Ortodoks Kilisesi kanalı olan Spas yer alıyor.

Roskomnadzor ayrıyeten akış hizmetinin aşırılığı teşvik edebilecek rastgele bir içerik sunmamasını da koşullarından biri olarak açıkladı. Bununla birlikte denetleme otoritesi, farklı ülke üretimlerindeki birtakım görüşleri uygun bulmamaları halinde şirkete yaptırımlar uygulayacak.

Bir öbür kurala nazaran Netflix’in, Rusya’da bir şirket kurması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu