BilimTeknoloji

On binlerce dolara yalnızca 800$ Monero çıkarıldı

Kripto paralardan yeterli bir gelir elde edebilmek için grafik, depolama yahut süreç gücü gerekiyor. Bunları temin edebilmek günümüzde çok değerli olduğu için bulut altyapıları devreye girdi. Kimi firmalar abonelik karşılığında daima olarak bulut sunucularda hafriyat yapma imkânı veriyor. Vermeyenlerde ise farklı yollar bulunuyor. 

Amazon sunucularında Monero kazımı

Kripto para ile rastgele bir işi olmayan bir AWS kullanıcısı ay sonunda gelen 45 bin dolarlık fatura ile şaşkına döndü. Standart bir kullanıcı olmasına karşın gelen bu devasa faturayı araştırınca işin aslı ortaya çıktı. 

Müşterinin hesabını ele geçiren siber korsanlar Amazon sunucuları üzerinde Monero kazım programı çalıştırmıştı. Amazon’un büyük data, toplu süreç yahut istatistik hesabı üzere işler için koyduğu 15 dakikalık sonu ise uygulamaların 3 dakikada bir kendisini tekrar kurarak aşmıştı. 

İşin enteresan tarafı ise 45 bin dolarlık fatura karşılığında saldırganların elde ettiği yalnızca 800$ kıymetinde Monero oldu. Elbette harcanan para kendilerinin olmadığı için direkt gelir elde edildi. Müşteri ise hala Amazon müşteri servisi ile bu mağduriyeti nasıl gidereceğini bulmaya çalışıyor. 

Kaynaklar AWS üzerinde çalışan geliştiricilerin GitHub’a ezkaza anahtarlarını gönderebildiklerini ve bu sayede korsanların hesaplara eriştiğini belirtiyor. Bu halde atağa uğramış bir kaç hesap daha mevcut. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu