Yapay Zeka

Efsane oyun Skyrim ardına ChatGPT’nin dayanağını aldı, bakın ortaya nasıl bir Skyrim çıktı

Oyunların içerebildikleri kayıtlı diyaloglar ve diyalog seçenekleri sonludur. Bu yüzden Skyrim üzere devasa oyunlarda bile oyunu birkaç defa oynadığınızda (veya tek bir karakter ile tüm misyonları tüketmeye çalıştığınızda) birtakım cümlelerle sıklıkla karşılaşırsınız. Ancak ChatGPT meraklıları bu durumu yakında değiştirebilir.

Bir mod geliştirici, oyuncu olmayan karakterlerin (NPC’ler) yapay zeka sohbet robotu ChatGPT tarafından oluşturulan diyalogları kullandığı bir Skyrim sürümü oluşturdu. Mod, oyunculara, oluşturulan seslerle size karşılık verebilen oyun içi karakterlerle konuşma talihi vermenin yanı sıra, karakterlerin anılara sahip olmasını da sağlıyor.

Modun yaratıcısı Art_from_the_machine, Reddit üzerinde yaptığı açıklamada “NPC’lerin oyuncuyla geçmiş konuşmaları hatırlamasına müsaade verecek formda ayarlanmış temel bir hafıza sistemi bulunuyor” diyor ve ekliyor: “Günün saati ve NPC’nin pozisyonu üzere oyun içi olaylar da bağlam sağlamak için ChatGPT’ye iletiliyor.

Modu tanıtan bir görüntü, oyuncunun karakterlerle konuştuğunu ve bu karakterlerin kimilerinin, oyuncunun elindeki eşyaları “görebildiğini” ve bunlara karşılık verebildiğini gösteriyor.

Örneğin, kamp ateşinin yanındaki bir karaktere “Peki, sana hiç kamp kıssaları anlatıldı mı?” diye sorulduğunda, “Biraz düşüneyim” dedikten ve makul bir müddet durakladıktan sonra, NPC (pek de etkileyici olmayan) bir anekdot anlatıyor.

Videodaki NPC “Evet, ailem ve ben av seyahatlerimiz sırasında kamp öyküleri anlatırdık. Büyük Nord Kahramanları ve troller üzere efsanevi yaratıkların kıssalarını paylaşırdık” diyor. “Babamın bize güçlü bir Ejderha ile savaşan ve galip gelen bir savaşçı hakkında bir kıssa anlattığını hatırlıyorum. Bana ve kardeşlerime cüret aşılayan heyecan verici ve ilham verici bir öyküydü.”

Başka bir noktada, bir dükkan sahibi, oyuncu tarafından kendisine gösterilen bir kılıca cevap veriyor. Bu mod, tam bir oyun olmadığı ve yalnızca cümbüş gayeli tasarlandığı için çok etkileyici gözükmese de, teknolojinin potansiyeline işaret eden değerli bir örnek olarak karşımıza çıkıyor. Lakin, sohbet robotu yapay zekalarını kullanan gerçek oyunlar üzerinde çalışmalar da başlamış durumda.

Diğer projeler üzere bu Skyrim modu da, büyük oranda büyük lisan modeli meraklıları olmak üzere, konseptten etkilenenler tarafından coşkuyla karşılandı. Lakin başka pek çok kişi, oyunların geleceği için endişeleniyor.

Örneğin, oyun müellifi Luke Plunkett, oyun sitesi Kotaku için yazdığı yazıda “Başlangıçta esasen hayli genel ve alışıldık olan şeyler üzerinde eğitilmiş bir makine tarafından yazılan söz çorbası diyaloğundan mutluysanız, size ne kadar ‘insan sanatına tek gerçek insan tecrübesi olarak paha vermeliyiz’ desem de, görüntü oyunlarının geleceğinden istediğiniz şeyin bu mu olduğunu size sorgulatmayacaktır” diyor…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu