Yapay Zeka

ChatGPT, artık de VPN kullanımını uçurdu

İtalya’daki teknoloji hayranları, popüler yapay zeka yazılımı ChatGPT‘nin engellenmesini aşmak için yeniden çok bilindik bir metoda başvurdu: VPN hizmetlerini kullanarak mahzuru aşmak…

Ülkenin Garante olarak bilinen data muhafaza gözlemcisi, kapalılık telaşlarını münasebet göstererek 1 Nisan’da gelişmiş sohbet robotuna erişimi ülkede yasaklamıştı. Bu, İtalya’yı Rusya, Çin, İran ve Kuzey Kore üzere makus nama sahip sansürcü hükümetlerle birlikte hizmeti engelleyen ilk Batı ülkesi yapmış oldu.

AtlasVPN bilgilerine nazaran, yasağın yürürlüğe girmesinden bu yana İtalya’dan gelen VPN trafiğinde yüzde 400’lük şaşırtan bir artış oldu. Google Trends de misal bir artış kaydetti ve İtalyanlar ‘VPN’ sözünü 600 kat daha fazla aradı.

Kısacası VPN hizmetleri, her vakit olduğu üzere, internet engellemelerine karşı kullanılan en yaygın tahlil olmaya devam ediyor. Her internet yasağında olduğu üzere, bu durum çok şaşırtan değil. Ve eminiz, ileride yaşanacak her erişim yasağında da birebir sahne yaşanmaya devam edilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu