Yapay Zeka

Elon Musk’tan Microsoft’a yapay zeka tehdidi: “Şimdi dava zamanı”

Twitter CEO’su Elon Musk, herkesi şaşırtan ataklarına bir yenisini daha ekledi ve bu sefer de Microsoft’u dava etmekle tehdit etti. Çarşamba günü Musk, yazılım devini yapay zeka modelini eğitmek için Twitter bilgilerini yasa dışı bir halde kullanmakla suçladı.

Musk, “Twitter bilgilerini kullanarak yasa dışı bir halde eğitim aldılar” diye bir tweet attı ve ekledi: “Şimdi dava vakti.” Tıpkı vakitte Tesla’nın ve SpaceX’in de CEO’su olan Musk, daha evvel de benzeri dava tehditleri içeren tweet’ler atmıştı ancak bunlar hiçbir vakit dava açılması ile sonuçlanmadı.

Musk’ın tehdidi, bilgi sahipliğinin üretken yapay zeka fırtınası yaşadığımız şu günlerde, süratle gergin bir savaş alanına dönüştüğünün son göstergesi olarak kıymetlendirilebilir. Büyük teknoloji şirketleri, OpenAI’nin GPT’si üzere son teknoloji yapay zeka modelleri geliştirmek için çalışıyor ve bilgi sahipleri bunları durdurmaya yahut içeriklerinin kullanımı için fiyat almaya çalışıyor.

Microsoft, geçen yıl alışılmadık biçimde yapılandırılmış bir mutabakatla OpenAI’ye 10 milyar dolar yatırım yaptı. Musk, 2018’de idare şurasından ayrılmadan evvel OpenAI’nin kurucu ortaklarından biriydi ve yakın vakitte şirketin kar gayesi gütmeyen bir modelden Microsoft’un tesiri altındaki epey bedelli bir işletmeye geçişinden pek şad üzere görünmüyor.

Yeni AI modelleri araştırma laboratuvarlarından ve üniversitelerden kurumsal dünyaya taşınırken, bilgi sahiplerinin taleplerde bulunmaya başlaması da şaşırtan değil. Örneğin Universal Music Group, rapçi Drake’i taklit etmek için AI kullandığını sav eden bir müziğin viral bir videosuna cevap olarak, sanatkarların bu cins müzik eğitiminin “hem mutabakatların ihlali hem de telif hakkı yasasının ihlali” manasına geleceğini söyledi. Ve stok fotoğraf veritabanı Getty Images, şirketin AI manzara oluşturucusunu eğitmek için içeriğini kopyaladığını sav ederek Stable Diffusion’a dava açıyor.

Elon Musk ise, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile, TruthGPT ismini verdiği bir yapay zeka modeli üzerinde çalıştığını açıklamıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu