Bilim

Dünya’nın En Küçük Anteni, DNA Kullanılarak Üretildi!

Montréal Üniversitesi’nden bilim insanları, DNA kullanarak Dünya’nın en küçük antenini üretti. Yalnızca 5 nanometre uzunluğundaki sistem, iki istikametli bir telsiz üzere çalışıyor, tek renkte ışık alıyor ve bağlı olduğu proteinin yapısına nazaran bu ışığı farklı bir renkte tekrar yayıyor.

Bilim insanları çalışmalarını Nature Methods mecmuasında yayınladılar. Grup, DNA ile birlikte bir flüorsan molekül kullandı.

Tabiatı gereği nanoyapılar ve nanomakineler için kusursuz bir yapı taşı olduğu için DNA’yı kullanmak daha kolay. En değerli yenilik, antenin alıcı kısmının birebir vakitte proteinin ne yaptığını ölçebilen bir sensör olarak da çalışması. DNA kullanmak birebir vakitte bu metodun çok taraflılığa sahip olmasına müsaade veriyor. DNA’nın kimyası nispeten kolay ve programlanabilir. Münasebetiyle, kelam konusu proteine bağlı olarak farklı araştırma gereksinimlerine uyacak antenler oluşturulabiliyor.

Makalenin baş müellifi Scott Harroun yaptığı açıklamada, “DNA tabanlı nanoantenler, fonksiyonlarını optimize etmek için farklı uzunluklarda ve esnekliklerde sentezlenebiliyor” diyor ve ekliyor: “DNA’ya kolaylıkla bir flüoresan molekülü bağlayabilir ve daha sonra bu flüoresan nanoanteni, bir enzim üzere biyolojik bir nanomakineye bağlayabiliriz. Nanoanten dizaynını dikkatlice ayarlayarak, beş nanometre uzunluğunda bir anten yarattık ve bu anten, protein biyolojik fonksiyonunu yerine getirirken belli bir sinyal yayıyor.

Floresan bağlantı prosedürünün birçok uygulama alanı bulunuyor ve grup, bu irtibatı izlemenin yenilikçi laboratuvar ekipmanı gerektirmediğini söylüyor. Birçok laboratuvarda yaygın olan klasik spektroflorometreler, nanoanten yerleştirildiğinde de kullanılabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu