Bilim

Fahrettin Koca, COVID-19 Aşısı İçin Alınan Yeni 3. Doz Kararını Duyurdu!

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Heyeti toplantısı sonrasında yaptığı açıklama ile, COVID-19 aşılarının hatırlatma dozu için uygulanan takvimin güncellendiğini duyurdu. Daha evvel hatırlatma dozu için geçmesi gereken 6 aylık mühlet, yeni karara nazaran 3 ay olarak değiştirildi. Buna nazaran, belirlenen aşı takvimi üzerinden 3 aydan uzun müddet geçen kişiler için hatırlatma dozunun uygulanmasına başlandı.

Toplantıda Omicron varyantının ele alındığını söyleyen bakan, alınan yeni önlemleri Twitter hesabından açıkladı. Alınan kararlar şu biçimde:

1. Bilim Konseyimiz Omicron varyantının ülkemizdeki muhtemel tesirlerini değerlendirmiştir. Yeni varyant, virüsün daha kolay bulaşır hale gelmesine sebep olmuştur. Kolay bulaşmasının yanında hasta etme gücünde belirlenmiş olumsuz bir durum rapor edilmemiştir. Bu açıdan omicron varyantı için huzursuz edici bir durum kelam konusu değildir.

2. Omicron varyantının baskın olmasına karşı alınabilecek önlemler ortasında öne çıkan aşı ile muhafaza kalkanının güçlendirilmesidir. Aşıların varyantlara karşı tesiri ile ilgili yeni çıkan ispatlar değerlendirilmeye alınmıştır. Ülkemizde görünen günlük hadise sayılarında ani artış olmaması aşılama programının muvaffakiyetinin bir göstergesidir.

Hatırlatma dozlarını en erken uygulamaya başlayan ülkelerden biri olmamızın avantajını yaşıyoruz. Aşıların yeni varyantlara karşı tesirini artırabilmek için hatırlatma dozlarının tesiri son derece değerlidir.

Avrupa’da görülen günlük olay sayısı artışlarının ülkemizde görülmemesi için belirlenen aşı takvimi üzerinden 3 aydan uzun müddet geçen vatandaşlarımız için hatırlatma dozunun uygulanmasına karar verilmiştir.

3. Daha evvel ister inaktif ister mRNA aşısı ile aşılanmış olsun tüm vatandaşlarımız belirlenmiş aşı takviminin üzerinden 3 aydan uzun müddet geçmişse diledikleri aşı çeşidi ile hatırlatma dozu aşısı olabileceklerdir.

4. Omicron varyantı sebebiyle Referans laboratuvarlarımızda gen sekanslama çalışmaları devam etmektedir. Avrupa’da yaşanan örnek ve varyantın süratle bulaşması sebebiyle ülkemizde de varyantın baskın hale gelmesi yakın gelecekte gerçekleşebilecektir.

Bu duruma karşı hazırlıklı olmak için hatırlatma dozu aşılarının yapılması Bilim Heyetimizce tavsiye edilmektedir.

5. Tehdit mutasyona uğrasa da önlemlerimiz geçerliliğini sürdürmektedir. Virüse karşı önlem elden bırakılmamalıdır. Kişisel hayat ile toplumsal hayatı önlemlerle bir ortada sürdürmek mümkün. Bunu bugüne kadar başardık, bundan sonra da başaracağız.

Omicron Önlemi: Belirlenmiş aşı takvimi üzerinden üç aydan uzun mühlet geçen vatandaşlarımız hatırlatma dozunu olabilirler. pic.twitter.com/bYfSJKPZSQ

— Dr. Fahrettin Koca (@drfahrettinkoca) December 15, 2021

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu