BilimTeknoloji

TEMSA, Litvanya’da elektrikli otobüs ihalesi kazandı

TEMSA, Avrupa pazarındaki gücünü kazandığı yeni ihalelerle pekiştirmeye devam ediyor. Şirket son olarak, Litvanya’nın Druskininkai kentinde düzenlenen elektrikli otobüs ihalesini kazandı.

TEMSA mühendisleri tarafından geliştirilen ve şirketin Adana’daki tesislerinde üretilen 9 adet 9 metre MD9 electriCity araç için Druskininkai Belediyesi ile kelamlı muahede sağlayan şirket, araçları ilerleyen günlerde toplu taşıma faaliyetlerinde kullanılmak üzere kente teslim edecek.

Karbon salınımını sıfırlamak üzere çevreci faaliyetlerine sürat veren belediyenin amacı, kısa müddette filosundaki elektrikli otobüs sayısını artırmak.

25 araçlık elektrikli projesi gündemde

Hususla ilgili değerlendirmelerde bulunan TEMSA Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Hakan Koralp, TEMSA’nın elektrikli araçlar konusunda Avrupa pazarında daha fazla kelam sahibi olmaya başladığına dikkat çekti.

Litvanya’nın bu manada kendileri için değerli bir ülke pozisyonunda olduğunu belirten Koralp, “Bu vakte kadar 165’in üzerinde araç teslimi gerçekleştirdik. Artık de elektrikli araçlarımızla ‘akıllı şehirler’ vizyonuna örnek teşkil edecek olmaktan ötürü çok memnunuz. Druskininkai, yeniliğe açık, çevreci faaliyetleriyle emsal kentlerden biri. Önümüzdeki devir için 25 adetlik elektrikli araç projesi için daha görüşmelerimiz devam ediyor. Yeni anlaşmalarımızla araç sayımızı artırarak bölgedeki pozisyonumuzu pekiştiriyoruz.” tabirlerini kullandı.

MD9 electriCity’de 250 kW güç ve 2600 Nm tork üreten elektrik motoru bulunuyor. 200 kWsa’lik batarya paketi de araca 230 kilometre sürüş menzili sağlıyor. 150 kW’lık süratli şarj ile bataryanın tam doluma ulaşması 2 saat sürüyor. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu