Mobil

Dünyanın Birinci Akıllı Telefonu: 29 Yılı Geride Bırakan Simon ile Tanışın!

2007 yılında, Steve Jobs’un birinci iPhone’u tanıtmasından bu yana, taşınabilir bağlantı teknolojileri ve münasebetiyle akıllı telefon kavramı büyük bir süratle gelişti. Ancak bu demek değil ki, 2007 öncesinde de bu alanda atılmış büyük adımlar yoktu… Örneğin pek çok kişi tarafından birinci akıllı telefon olarak kabul edilen Simon, 29 yılı geride bırakan gerçek bir efsane.

IBM imzasını taşıyan Simon, birinci olarak 23 Kasım 1992‘de COMDEX’te tanıtılmıştı. 16MHz işlemcisi, 1MB belleği ve 1MB depolama alanı ile periyodu için epey etkileyici görünen Simon’ı cebinize sığdırmanız pek mümkün değildi. Değişik bir öteki özelliği ise, PCMCIA hafıza kartı takılabiliyor olmasıydı. IBM, Simon’ı o devirde “akıllı telefon” olarak tanımlamadı; çünkü şimdi “akıllı cihaz” kavramı hayatımıza girmemişti bile. Bunun yerine Simon, davet aygıtı, faks aygıtı ve cep bilgisayarı biçiminde tanım edilmişti.

Simon, fizikî klavye tuşlarına sahip değildi. Bunun yerine dokunmatik ekranına parmak ya da kalemle okunularak kullanılıyordu.

Telefonun tanıtım sonrasında piyasaya sürülmesi ise 2 yıl aldı. Simon’ın raflara çıkışı, lakin 1994 tarihinde gerçekleşti.

Simon’a dışarıdan yalnızca tek bir uygulama yükleyebiliyordunuz: PC ile Simon ortasında iletileşmeye yarayan DispatchIt isimli uygulamanın PC istemcisinin fiyatı 3.000 dolardı. Ayrıyeten telefon başına da 300 dolar ödenmesi gerekiyordu.

Simon’ın elinden, faks alabilmek üzere bugünkü akıllı ceplerle yapamadığı birtakım işler de geliyordu. Telefon, BellSouth Cellular tarafından, 2 yıllık kontratla 900 dolara satılıyordu.

Simon’un kalemle kullanılabilen dokunmatik arayüzü, bir uygulama listesi de sunuyordu. Lakin gereğince uygun reklamı yapılmayan aygıt, ticari manada beklenen başarıyı yakalayamadı ve 6 ay içinde piyasadan geri çekildi. Sorun yalnızca tanıtımdan ibaret de değildi; Simon’un kısa pil ömrü ve kullanım açısında öbür sorunları de vardı.

Her şeye karşın, Simon’un bugünkü akıllı telefonlar için öncü oluşu ve ne kadar uzun bir yol kat ettiğimizi göstermesi açısından çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz.

29 yılını dolduran Simon’ın nasıl çalıştığını, üstteki görüntüde izleyebilirsiniz…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu