Mobil

Apple AirTag’lerde Sorun Olduğunu Kabul Etti!

Apple, AirTag’lerin ve ‘Find My’ izleme uygulamasının bireylerin istenmeden takip edilebilmelerine imkan verebileceğini kabul etti ve kullanıcıları, onları takip edebilecek rastgele bir “bilinmeyen aksesuar” konusunda uyarma biçiminde değişiklik yapacağını söyledi.  

AirTag’lerin anahtarlar, cüzdan yahut çanta üzere basitçe kaybolabilecek ferdî eşyalarla eşleştirilmesi amaçlanmıştı, lakin bunların birebir vakitte bireyleri ve bilgileri dışında izlemek için de kullanılabileceği görülmüştü. Dahası, son raporlar, değiştirilmiş AirTag’lerin ve öteki güvenlik özellikleri devre dışı bırakılmış emsal izleme aygıtlarının çevrimiçi olarak satılmaya başlandığını da gösterdi.

Apple’ın duyurusu, meseleye yönelik somut, proaktif tahlillerle ilgili rastgele bir güncelleme içermiyor, bunun yerine Apple’ın suçluları kovuşturmak için kolluk kuvvetleriyle (mahkeme celbi verildiğinde) birlikte çalıştığını ve ayrıyeten Find My uygulamasını yeni heyetim lisanıyla güncelleyeceğini belirtiyor. Bir AirTag, bir Apple aygıtıyla eşleştirilirse, kullanıcı, bireyleri bilgisi dışında izlemenin kabahat olduğuna dair bir ihtar görecek.

Tüm bunlara karşın AirTag’lerin altında yatan büyük sorun hala çözülebilmiş değil. Anahtarları izleyecek kadar küçük bir aygıt pekala insanları da fark ettirmeden izlemek için kullanılabilir. Bu açıdan Apple ve başka üreticilerin ne tıp tedbirler alacağı merakla bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu