BilimTeknoloji

Hidrojen yakıtlı Opel Vivaro e-HYDROGEN birinci filo müşterisiyle buluşuyor

Hidrojen yakıt hücreli elektrikli araç teknolojisine sahip olup 3 dakikada dolum yapılabilen Vivaro-e HYDROGEN, Almanya’nın dünyaca tanınan elektrikli mesken aletleri şirketi olan Miele’nin araç filosunda yer almak üzere üretim bandından indi.

Vivaro-e HYDROGEN, ‘2021 Milletlerarası Yılın Vanı’ seçilen mevcut bataryalı elektrikli Opel Vivaro-e modeli üzerine hidrojen yakıt hücresi teknolojisinin entegre edilmesiyle oluşturuldu. Araç, dolu hidrojen depolarıyla 400 kilometrenin (WLTP1) üzerinde sürüş menziline ulaşıyor. 45 kW bedelindeki yakıt hücresi, kesintisiz otoyol sürüşleri için kâfi gücü üretebiliyor.

Hidrojenin dolumu, dizel yahut akaryakıtlı araç deposunu doldurmak için gereken üç dakikalık müddette tamamlanıyor. Aracın yakıt hücresi dışındaki 10,5 kWsa kapasiteli lityum-iyon bataryası ise her sürüş ve çalışma şartına kendisini optimize ediyor. Böylelikle batarya, kalkış anında yahut ani hızlanma sırasında gereken azamî güce rahatlıkla ulaşabiliyor.

Lityum-iyon batarya, tıpkı vakitte rejeneratif fren fonksiyonunu de mümkün kılıyor. Böylelikle araç hareket-frenleme halindeyken oluşan kinetik güç elektriğe çevrilebiliyor. Bataryanın şarj edilme özelliği ise şarj istasyonlarındaki dolumla 50 kilometrelik (km) batarya elektrik menzili elde edilmesine imkan veriyor.

Kargo hacminden ve güvenlikten ödün vermiyor

Yakıt hücreli elektrikli hafif ticari Opel Vivaro-e HYDROGEN, zekice yapılan uygulamalar sayesinde içten yanmalı versiyonlarla tıpkı hacimleri kapasitesinden ödün vermeden sunuyor. Bu kapsamda araç, 5,3 yahut 6,1 metreküp kargo hacmi seçenekleriyle tercih edilebiliyor. M ve L olmak üzere 4,95 ile 5,30 metrelik gövde uzunluklarına sahip Vivaro-e HYDROGEN, 1.000 kilograma kadar yük taşıma kapasitesine sahip.

Opel eser ailesinin batarya elektrikli ve içten yanmalı motora sahip öteki üyeleri üzere, Vivaro-e HYDROGEN de sürüş güvenliğini artıran kapsamlı sürüş dayanak sistemleri paketiyle sunuluyor. Yenilikçi modelin donanım düzeyi; 180 derecelik panoramik geri görüş kamerası, kör nokta ihtar sistemi ve ön/arka park pilotu üzere özelliklerle destekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu