Bilim

Daha Evvel Kimsenin Fark Etmediği, Yeni Bir Beden Kesimimiz Daha Bulundu!

Bilim insanları, vakit zaman yeni beden kesimleri bularak herkesi şaşırtıyor. Ve artık yeni bir beden kesiminin daha keşfedilmesi ile birlikte, anatomi ders kitaplarını güncellemenin bir kere daha vakti geldi. Bilim insanları tarafından Annals of Anatomy mecmuasında, alt çenede bulunan ve çiğnemede değerli rol oynayan bir kas katmanı birinci kere tanımlandı.

Çene kaslarının en belirgini olan masseter kasının derinliklerinde yer alan yeni kas, elmacık kemiklerinin gerisi ile alt çene ortasında bulunuyor.

Çiğneme sırasında parmaklarınızı yanaklarınızın ardına yerleştirerek masseter kasını hissedebilirsiniz. Bu kasın biri derin ve biri yüzeysel olmak üzere yalnızca iki katmandan oluştuğu düşünülüyordu. Tekrar de, kimi metinler gizemli bir muhteşem derin üçüncü katmana atıfta bulunmaktaydı.

Basel Üniversitesi Diş Hekimliği Merkezi’nden Profesör Jens Christoph Türp yaptığı açıklamada, “bu çelişkili açıklamalar ışığında, masseter kasının yapısını kapsamlı bir halde tekrar incelemek istedik” dedi.

Basel Üniversitesi Biyotıp Kısmı’ndan Türp ve Dr Szilvia Mezey liderliğindeki grubun araştırmalarının sonunda keşfettiği de bu gizlenen üçüncü katman oldu. Mezey, “Masseter kasının bu derin kısmı, seyri ve fonksiyonu açısından öteki iki katmandan açıkça ayırt edilebiliyor” dedi.

Kas liflerinin sistemini inceleyen Mezey’in kelamlarına eklediğine nazaran yeni katman, alt çenenin stabilize edilmesinde rol oynuyor. Ayrıyeten alt çeneyi geriye çeken tek masseter modülü olduğuna inanıyor.

Jens. C. Türp, University of Basel / UZB

Grup, formaldehit içinde korunmuş 12 kafayı kesimlere ayırdı ve 16 “taze” kadavranın CT taramalarını ve ayrıyeten yeni kas katmanının pozisyonunu ve muhtemel fonksiyonunu belirlemek için canlı bir özneden bir MRI taramasını inceledi.

Natürel ki, yeni bir beden modülünün parlak yeni bir isme gereksinimi var. Grup, makalelerinde, alt çenenin kaslı (koronoid) kısmına yapıştığı için buna masseterin koronoid kısmı manasına gelen Musculus masseter pars coronidea denilmesini öneriyor.

Müellifler, bulgunun yalnızca anatomik olarak değerli olmadığı, birebir vakitte klinik olarak da kıymetli olabileceği sonucuna varıyor. Masseter kasının kesin bilgisi, alt çene cerrahisini ve tedavilerini güzelleştirecektir.

Türp, “Genel olarak, son 100 yılda yapılan anatomik araştırmaların altına bakılmadık hiçbir taş bırakmadığı varsayılsa da, bulgumuz biraz zoologların yeni bir omurgalı çeşidi keşfetmesine benziyor” diyor…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu