BilimTeknoloji

Elektrikli araç pilleri için değerli gelişme: Daha uzun ömürlü ve daha emniyetli piller mümkün olacak

Elektrikli araçların yaygınlaşmaya başladığı günümüzde, araçların pil teknolojileri üzerine de birçok çalışmalar yapılıyor. Geliştirilen yeni bir pil teknolojisi uygun maliyetli, daha inançlı, daha uzun ömürlü pillerin kapısını aralayacak. Araştırmacılar, uygun bir yalıtkan olarak bilinen kauçuktan yüksek iletkenliğe sahip yeni bir materyal geliştirdi.

Mevcut problemleri giderecek

Birçok kesimde yaygın olarak lityum iyon pillerde, elektrotlar ortasında lityum iyonlarını taşıyan sıvı elektrolit var ve pil, kararsız bir yapıya sahip. Bu sebeple pil, hasar aldığında yahut çok ısındığında yangına yahut patlamaya sebep olabiliyor.

Güvenlik problemlerinin çözülmesi için seramik üzere katı hal elektrolitlerinin kullanılması uygun görülüyor lakin bu durumda diğer sıkıntıları beraberinde getiriyor. Kırılgan yapıda olabilmeleri, üretim maliyetleri ve zorluğu ve etraf dostu olmayışı katı hal elektrolitlerin barındırdığı meseleler olarak sıralanıyor.

Georgia Teknoloji Enstitüsü ve Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü araştırmacılarının işbirliği içinde yürüttüğü çalışma ise bu iki sorunu da çözebilecek yeni bir gerecin üretilmesini amaçlıyor. Araştırma takımı, yeni elastomer elektrolitlerinin bu sıkıntıların üstesinden gelebileceğini belirtiyor.

Takım, gerecin sağlam kauçuk matris içinde üç boyutlu birbirine bağlı bir plastik kristal faz oluşturmasına müsaade verdi ve oluşan yapı, yüksek iyonik iletkenlik, üstün mekanik özellikler ve elektrokimyasal stabilite sundu.

Geliştirilen materyalle alakalı: “Bu kauçuk elektrolit, düşük sıcaklık şartlarında kolay bir polimerizasyon süreci kullanılarak, elektrotların yüzeyinde sağlam ve pürüzsüz arayüzler oluşturarak yapılabilir. Kauçuk elektrolitlerin bu eşsiz özellikleri, düşük performansa ve kısa devrelere yol açan lityum dendrit büyümesini önler ve daha süratli hareket eden iyonlara müsaade vererek, katı hal pillerin oda sıcaklığında bile muteber formda çalışmasını sağlar.” tabirlerinde bulunuldu.

Araştırma takımı, döngü müddetini artırarak ve daha da uygun iyonik iletkenlik yoluyla şarj mühletini azaltarak pil performansını güzelleştirmenin yollarını arıyor. Takım, yeni kauçuk gerecin elektrikli araçlar için daha ucuz, inançlı ve uzun ömürlü piller üretilmesini sağlayacağını belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu