BilimTeknoloji

GM, hidrojen yakıt hücreli taşınabilir jeneratörleriyle askeri kamplara güç sağlayacak

General Motors(GM), HYDROTEC yakıt hücresi teknolojisinin yeni ticari uygulamalarını duyurdu. Şirket, gelecekte hidrojenden elektrik ürettiği sistemle ağır hizmet kamyonlarından havacılık ve lokomotiflere kadar bir çok alanda hizmet sunmayı hedefliyor.

Şirket, uygulanabilirliği artırmak istiyor

GM, üç farklı yeni kullanım alanında 2. Jenerasyon HYDROTEC yakıt hücreli ‘güç küplerine’ yer verecek. Şirketin güç küpleri ismini verdiği jeneratörlerden her biri 300 başka hidrojen yakıt hücresinden oluşuyor. Hidrojenle çalışan jeneratörlerin gelecekte konutlarda kullanım için versiyonlarının üretilmesi planlansa da başlangıçta sırf ticari ve askeri müşterilere satılacak.

Şirketin Taşınabilir Güç Jeneratörü (MPG), kalıcı şarj noktaları oluşturulmadan elektrikli araçlarda süratli şarj için kullanılabileceği üzere bir palet sistemiyle bir arada askeri kamplara ve tesislere sessiz ve verimli bir formda güç sağlamak için de kullanılabilecek.

EMPOWER süratli şarj sisteminin ise büyük altyapı güzelleştirmelerine gereksinim duyulmadan perakende akaryakıt istasyonlarında elektrikli araçlar için DC süratli şarj noktası olarak kullanılması amaçlanıyor.

Şirket, jeneratörleri farklı kullanımlara uygun olacak formda farklı boyutlarda üreteceklerini belirtti. Jeneratörler, 60kW ile 600kW ortasında değişen güç üretebilecek. İçten yanmalı motorlu jeneratörlere kıyasla daha sesiz çalışıyorlar ve daha az ısı yayıyorlar.

GM’nin hidrojenden elektrik gücü ürettiği jeneratörleri gelecekte şantiyelerde, binalarda, sinema setlerinde, bilgi merkezlerinde, açık hava konserlerinde ve şenliklerde gaz ve dizel yakıtlı jeneratörlere büyük bir alternatif oluşturacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu