İnternet

Çin’in ne kadar savaş uçağı var? Pentagon iddiasını açıkladı

Çin’in ne kadar savaş uçağı var? sorusu sıklıkla merak konusu oluyor. Business Insider’ın haberine nazaran Çin’in hava kuvvetleri ve donanması şu anda yaklaşık 2.800 uçak kullanıyor. Çin’in 2.800 uçağından yaklaşık 2.250’si savaş uçağı.

Bu sayılara nazaran, Çin, bölgedeki en büyük, dünyada ise en büyük üçüncü hava gücü. Pentagon Çin’in bu gücünün, Batı hava kuvvetlerini süratle yakalaması manasına geldiğini söz ediyor. 

Pentagon: Bölgedeki En Büyük Havacılık Gücü

Kasım ayında yayınlanan Çin ordusuna ilişkin ABD Savunma Bakanlığı’nın yıllık raporuna nazaran, Halk Kurtuluş Ordusu Donanması (PLAN) ve Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri (PLAAF) artık “bölgedeki en büyük havacılık gücünü ve dünyanın en büyük üçüncü havacılık gücünü oluşturuyor.

Çin’in drone’lar ve eğitim uçakları hariç yaklaşık 2.800 uçağı olduğunu iddia eden Pentagon’un raporuna nazaran, özellikle PLAAF, son yıllarda karasal hava savunmasından “saldırı ve savunma operasyonlarına” geçerek “uzun bir menzile hava gücü gönderebilecek” bir kuvvet oluşturdu.

Nükleer Kapasiteli Kapalı Bombardıman Uçağı

Haberde Çin’in geliştirilmekte olan daha fazla bâtın uçağı olduğu, bunlar ortasında nükleer kapasiteli bir saklı bombardıman uçağı bulunduğu da belirtildi. PLAAF’ın en büyük muvaffakiyetinin ise, beşinci kuşak hayalet avcı uçağı J-20 “Mighty Dragon” olduğu tabir edildi.

Bâtın Avcı Uçağı

Haberde “Çin ayrıyeten Çin muhtemelen FC-31 isimli bir zımnî avcı uçağı geliştiriyor” denildi.

Pentagon raporunda, “PLAAF, Batı hava kuvvetlerini süratle yakalıyor” denildi. Çin’in agresif modernizasyonunun ve gelişmiş sistemler edinmesinin, ABD ordusunun havadaki “uzun müddettir devam eden ve önemli” avantajlarını “yavaş yavaş aşındırdığı” da belirtildi.

  • Baş karıştıran yeni “UFO videosu”
  • Dünya’nın en berbat birinciliği

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu