Mobil

Cep telefonundaki sensörler ne işe fayda?

Sensör, yakın etraftaki değişiklikleri algılayan ve yöneten bu bilgileri de işletim sistemi ya da işlemciye gönderen bir aygıt misyonu üstleniyor. Bu noktada yapıldıkları alana nazaran dataları algılıyor ve topluyorlar. Ortam ışığı üzere, sensör de ışığı algılamak için yapıldı. Bu nedenle ışığı algılama konusunda uzmandır. Telefon bünyesinde çok sayıda sensör barındırıyor.

Cep telefonlarındaki sensörler

Cep telefonlarında üç farklı sensör yer alır. Bunlar da kendi ortalarında kümelere ayrılıyor. Ana sensörler hareket sensörleri, etraf sensörleri ve pozisyon sensörleri olarak akıllı telefonlarımızda yer alıyor.

Hareket sensörleri

Bu sensörler, üç eksenle hızlanma ve dönme üzere kuvvetlerin eksen tabanlı hareket algılamasını ölçüyor. Bu kategorinin içerisine ivmeölçer, yerçekimi ve jiroskop sensörleri giriyor.

Etraf sensörleri

Etraf sensörleri hava basıncı, sıcaklık, ışık ve nem üzere çevresel parametreleri ölçüyor. Bu kategoriye de barometre, fotometre ve termometreleri örnek verebiliriz.

Pozisyon sensörleri

Pozisyon sensörleri bir aygıtın fizikî olarak bulunduğu pozisyonu ölçüyor. Bu kategori içerisinde oryantasyon sensörlerini ve manyetometreleri içeriyor. Ayrıyeten kendi ortasında 12 kısma ayrılıyor. Pozisyon sensörünün kısımları ise şu biçimde:

 1. İvmeölçer
 2. Ortam ışığı sensörü
 3. Ortam sıcaklık sensörü
 4. Hava nem sensörü
 5. Barometre sensörü
 6. Parmak izi sensörü
 7. Jiroskop sensörü
 8. Ziyanlı radyasyon sensörü
 9. Manyetometre
 10. NFC sensörü
 11. Yakınlık sensörü
 12. Adımsayar sensörü

İvmeölçer

İvmeölçer, eksen tabanlı hareket algılamayı tahlil ediyor. Akıllı telefonların yönelimindeki değişiklikleri x,y ve z eksenine nazaran algılıyor. Günümüzde birçok kamera uygulaması, Portre Modu ya da Panorama modu üzere makul istikamet tabanlı özellikler sunuyor. Buna ek olarak, fotoğrafları portre modunda görüntülerseniz farklı yatay modda tutarsanız diğer görünür. Tüm bu özellikler ivmeölçer sensörüne dayanıyor.

Ortam ışığı sensörü

Ortam ışığı sensörü, etrafımızdaki ışığı algılıyor. Bu sensör sayesinde ekranımızın otomatik parlaklık özelliği çalışıyor. Etrafınızdaki ışığı algılıyor ve bu bilgileri işletim sistemine geri gönderiyor. Bu noktada eldeki datalara nazaran işletim sistemi parlaklığı ayarlıyor.

Ortam sıcaklık sensörü

Sıcaklık sensörü, etrafınızdaki sıcaklığı algılamak için kullanılıyor. Bu, tüm telefonlarda standart olarak yer alan bir sensör değil. Yalnızca birtakım amiral gemisi telefonlarda bu ortam sıcaklık sensörü bulunuyor.

Hava nem sensörü

Hava nem sensörü, ortamdaki nemi algılamak için kullanılıyor. Bu sensör, gelişmiş birtakım fitness uygulamalarında yardımcı oluyor.

Barometre sensörü

Barometre, atmosfer basıncını ölçmek için kullanılıyor. Ek olarak deniz aralığından olan uzaklığı da algılayabiliyor. Temelde iki misyonu yerine getiriyor. Birinci olarak, telefonunuzda barometre varsa GPS’inizin pozisyonunuzu daha yanlışsız bir formda algılamasına yardımcı oluyor. İkincisi ise telefonunuz gün boyunca attığınız adımları takip etmek üzere birden fazla fitness aktivitenizi takip etmenizi sağlıyor.

Parmak izi sensörü

Günümüzde birçok kişinin güvenlik için birincil tercihi parmak izi sensörü oluyor. Parmak izlerinizi birinci kere kaydettiğinizde, bu sensör temel olarak parmak izinizin bir haritasını oluşturuyor. Sonraki sefere parmağınızı sensöre koyduğunuzda, yalnızca bir sefer kayıtlı bilgi ile eşleşiyor. Eşleşirse de telefonunuzun kilidi açılıyor. Günümüzün çabucak hemen her telefonunda bu özellik yer alıyor.

Jiroskop sensörü

Jiroskop ya da Gyro sensörü, ivmeölçerin gelişmiş bir versiyonu olarak kullanılıyor. İvmeölçer eksen tabanlı hareket algılamayı tahlil ederken, Jiroskop ivmeölçer ile çalışarak oryantasyondaki her derece değişikliği algılıyor. Epey pahalı bilgiler kaydediyor. 360 derecelik ya da Panorama çekimler yaptığınızda istikamet değişikliklerini Jiroskop sensörü tahlil ediyor. Ayrıyeten yarış oyunları oynadığınızda hareketlerinizi algılayan sensör de budur.

Ziyanlı radyasyon sensörü

Bu epey ender bir sensör. Yakın etraftaki ziyanlı radyasyonu tespit etmek için kullanılıyor. Yeniden de bu standart her telefonda yer alan bir sensör değil. Muhtaçlığı olan özel bireyler için tasarlanıyor.

Manyetometre

Manyetometre, telefonda bir pusula üzere çalışıyor. Manyetik alanları ölçüyor ve size kuzeyin nerede olduğunu söylüyor. Apple Haritalar ya da Google Haritalar kullandığınızda size kuzey tarafını belirten sensör manyetometredir. Metal varlığını tespit etmek için manyetometre kullanan uygulamalar da mevcut.

NFC sensörü

Nakitsiz ödemenin yaygınlaşmasıyla NFC, akıllı telefonlarda en süratli büyüyen teknolojilerden birisi haline geldi. NFC sensörü, iki elektronik aygıtı birbirine 4 cm yaklaştırarak bağlantı kurabildiği bir teknoloji olarak doğdu. Ödeme ayrıntıları üzere şifreli bilgileri süratlice birbirine gönderebilirler.

Yakınlık sensörü

Yakınlık sensörü bir objenin varlığını algılıyor. Bu noktada cep telefonuyla obje ortasındaki arayı algılamada kullanılıyor. Aramalar sırasında ekranınız otomatik olarak kapanıyor. Bu süreç yakınlık sensörü aracılığıyla gerçekleşiyor.

Adımsayar sensörü

Adımsayar, İvmeölçer’in gelişmiş bir versiyonu. Çoğunlukla adımları takip etmek için kullanılıyor. Telefonunuzda adımsayar varsa, adımlarınızı hakikat bir halde algılayabilir. Bu çalışma her ne kadar İvmeölçer ile de yapılabilecek olsa da, adımsayardan gelen bilgiler daha doğrudur.

Sizler üstteki cep telefonu sensörlerinden kaçını biliyorsunuz? Yorumlarınızı içeriğin altında belirtmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu