Mobil

Yeşilay’ın yeni uygulaması ‘Bırakabilirsin’ indirmeye açıldı!

Yeşilay‘ın sigarayı bırakmak isteyenler için T.C. Sıhhat Bakanlığı ile birlikte geliştirdiği Bırakabilirsin uygulama marketlerinde yerini aldı. Bırakabilirsin uygulaması, sigara bırakma amacının konulması kademesinde yaşanan zorlukların raporlanmasına ve fiyatsız takviye müracaatına kadar pek çok kolaylık sağlıyor.

Bırakabilirsin uygulaması sayesinde sigarayı bırakmak isteyen şahıslar bu süreci uygulama üzerinden takip edebiliyor ve gereksinim duyduklarında Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) klinik psikoloğuna bir tuşla ulaşabiliyor. İşte ayrıntılar…

Yeşilay, Bırakabilirsin ile sigarayı bırakmak isteyenlerin yanında

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) ve Dünya Akciğer Vakfı’nın katkılarıyla hazırlanan Tütün Atlası’na nazaran Türkiye’de ölümlerin yüzde 26,6’sının tütün kullanımına bağlı nedenlerle meydana geldiğine dikkat çeken Yeşilay Genel Lideri Prof. Dr. Mücahit Öztürk, şu sözleri kullandı:

Unutmamak gerekir ki sigara, alkol ve obezite ile birlikte bulaşıcı olmayan hastalıklara neden olan üç temel risk faktörü ortasında yer alıyor ve dünya çapındaki ölümlerin en önemli nedenlerinden biri olarak görülüyor

Dünyadaki emsal uygulamalar incelenerek hazırlanan Bırakabilirsin, sigarayı bırakmak isteyenlere her türlü takviyesi sağlayacak biçimde tasarlandı. Şahısların bağımlılıklardan kurtulmada takviyeye muhtaçlık duyabildiğini belirten Öztürk, “Dünyadaki pek çok uygulamanın en uygun özelliklerini Yeşilay olarak kendi gücümüzle birleştirdik. Bu manada Bırakabilirsin uygulamasının sigarayı bırakmak isteyenlere çok değerli bir takviye sağlayacağını düşünüyoruz.” dedi.

Kullanıcılar sigarayı bırakmadan evvel gaye tarih koyarak uygulamayı kullanmaya başlayabiliyor ve uygulama her gün bırakma hazırlıklarıyla ilgili tekliflerini paylaşıyor. Sigarayı bırakma anından itibaren ise sigara kullanımını tetikleyici hisler ve içme isteği takip edilerek kullanıcılara grafik olarak sunuluyor.

Böylelikle bireyler en çok hangi durumlarda sigara içme isteği duyuyorsa, o doğrultuda teklifler alabiliyor. Uygulama kapsamında sigarasız geçen gün sayısı ve sigara içmeyerek sağlanan ekonomik tasarruf bilgileri de yer alıyor.

Kullanıcılar sigarayı bırakarak kazandıklarını taşınabilir uygulama üzerinden istatiksel olarak takip edip, muvaffakiyet günlüğü tutarak kat ettikleri etapları toplumsal medyada paylaşabiliyorlar. Takviyeye gereksinim duyanlar ise fiyatsız Yeşilay Danışmanlık Merkezi Müracaat Çizgisi 115’e kolay bir formda ulaşabiliyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu