Oyun

CD Projekt Red, Cyberpunk 2077 davalarını çözdü!

Cyberpunk 2077‘nin felaket çıkışı, CD Projekt Red cephesini hala olumsuz etkiliyor. Aralık 2020 tarihinde oyun dünyasına giriş yapan üretim, o kadar çok eleştirilmişti ki, en son birtakım yatırımcılar mevzuyu mahkemeye taşımıştı. Oyunun çıkışı sonrasında yaşanan süreci de gerçek yönetemeyen CD Projekt Red, açılan davaları tatlıya bağladı.

Mahkeme sonucuna gerek kalmadan taraflarla anlaşan şirket, karşı cepheye belirli bir ölçü ödeme gerçekleştirecek. Stüdyo artık, davanın kapanmasını umuyor.

CD Projekt Red davacılara 1.85 milyon dolar ödeyecek

Taraflarla karşılıklı mutabakat yapılırken, kimi ayrıntılar da ortaya çıktı. Şirketin ödeyeceği ölçü 1.85 milyon dolar olacak iken, karşı tarafın da şirketten tam uzaklaştırılacağı öğrenildi. Çünkü yapılan mutabakatta davacı kümenin “CD Projekt Red’e ve İdare Heyeti üyelerine karşı tüm hak taleplerinden feragat eder” hususunu de onayladığı gelen bilgiler ortasında. Bununla birlikte topu mahkemeye atan şirket, sürecin tamamlanacak olmasından da bir epey mutlu.

Uzun süren geliştirmelerin akabinde, felaket bir çıkış yapmasına karşın Cyberpunk 2077 mali manada başarısız olmadı. Yalnızca çıkış yaptığı birinci yıldan itibaren, 14 milyon kopya satmayı başardı. Şirketin 8 yıl süren geliştirme ve hatta pazarlama masraflarını çoktan geri kazandığı öğrenildi. Oyunun ön siparişler ile birlikte CD Projekt Red‘e kar ettirdiği ortaya çıktı.

Birinci yılı tamamlarken, 303 milyon dolar gelir elde eden oyun, stüdyo cephesini epey şad etmeyi başardı. Bununla birlikte türel uyuşmazlıklar için yalnızca ve yalnızca 1.85 milyon dolar ödeyecek olan firma, davanın kapanması için mahkeme kararını bekliyor. Edinilen bilgilere nazaran tarafların, 13 Ocak 2022 tarihine kadar, gerekli evrakları sunmaları zarurî tutuluyor.

Avrupa’nın en büyük oyun geliştiricisi olan CD Projekt Red cephesi, Cyberpunk 2077‘nin düzelmesi için ağır gayret harcıyor. Şirket, yakında yeni jenerasyon konsol güncellemesi ve bir de fiyatsız ek paket yayınlamayı planlıyor. Bakalım firmanın uğraşları, oyunu ayağa kaldırmaya yetecek mi? Bekleyip göreceğiz.

Pekala sizler yaşanan gelişmeleri nasıl yorumluyorsunuz? Sizce stüdyo, Cyberpunk 2077‘yi düzeltebilecek mi? Görüşlerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu