Oyun

The Wolf Among Us – İnceleme

 
Telltale Games Tarafından biz oyunculara sunulan kıssa odaklı seçim tabanlı The Wolf Among Us bizlere sahiden de hoş bir interaktif dizi tecrübesi sunuyor. Oyun içerisinde çeşitli seçimler yapabiliyor ve bu seçimlerle birlikte kıssanın gidişatını değiştirebiliyoruz ve sonunda da finalinin nasıl olması gerektiğini aslında biz karar veriyoruz. Oyunda özgürlükçü bir yapı bizlere sunulmuyor yalnızca makul kısımlarda oyundaki karakterin denetimini elimize alabiliyor, keşfedebileceğimiz oranda çevreyi keşfedebiliyor, çeşitli ipuçlarını bulabiliyor ve kıssayı ilerletebiliyoruz.
 
The Wolf Among Us bizlere interaktif bir oyun tecrübesi sunuyor yani oyun içerisinde daima olarak kendimizi karakterler ortası konuşmalarla bulabiliyor ve bu sahnelerle birlikte aslında bir nevi dizi izliyoruz diyebiliriz. Oyun içerisinde öykü zati her şey. Kıssanın odak noktası olmasıyla bir arada daima olarak kendimizi diyalogları okurken bulabiliyor ve bu diyalogları çok düzgün bir formda okumamız ve oyun içerisindeki ayrıntılara hakim olmamız gerekiyor.
 
Oyunda belirli başlı karakterler bulunuyor ve bu karakterler etrafında daima olarak git gel yapıyoruz. Bu karakterlerin renkli bir kişiliklere sahip olduğunu lakin oyunda karanlık bir atmosferin yer aldığını söyleyebilirim. Yani her birinin ardında farklı bir öykü yer alıyor ve bu kıssaları de aslında oyun içerisinde öğrenebiliyoruz.
 
 
 
Oyunun öyküsü kapsamında bizleri şaşırtan sürprizler ve sonlar bekliyor diyebilirim. Oyun nitekim bu kıssa konusunda bizlere tatmin edici bir tecrübe sunuyor. Oyunun öyküsünü deneyimlediğiniz vakit gidişatı sahiden de merak ediyor ve sonunun nereye varacağını öğrenmek için kısımları süratli hızlı oynamaya başlıyoruz.
 
The Wolf Among Us karşımıza kısım bölüm çıkıyor yani birinci kısmı bitirdikten sonra karşımıza ikinci kısım çıkıyor. Bu ikinci kısım kapsamında da evvelki kısımda yaşadığımız anlar karşımıza çıkıyor ve bir sonraki yaşayacağımız anların da kesitleri ufaktan bizlere gösteriliyor. Oyun toplamda 5 kısımdan oluşuyor ve bu 5 kısım kapsamında oyunun öyküsünü ve finalini öğrenebiliyoruz.
 
Klasik Telltale tarzı
 
 
 
Telltale oyunlarını siz de biliyorsunuz ki daima olarak interaktif dizi tadında oyunlar yapıyor ve bu oyunlar kapsamında da kendimizi farklı kıssaların içerisinde bulabiliyoruz. Bu oyun içerisinde üstte da bahsettiğim üzere özgürlükçü anlar çok hudutlu yani karakteri denetim ettiğimiz kısımlar aşikâr başlı alanlarda gerçekleştiriliyor. Bu belirli başlı alanların aslında dışarısına çıkamıyoruz lakin oyun içerisinde kaçırdığınız anlar da olabiliyor. Hasebiyle karakteri elimize aldığımız kısımlarda etrafa yeterlice göz atmanız ve incelemeniz gerekiyor.
 
Bir Şerif’in rolüne büründüğümüz ve çeşitli olayları ve olayları aydınlığa kavuşturmaya çalıştığımız bu oyun içerisinde aslında fabl karakterleri yer alıyor. Bu karakterler ortasında ise denetim edeceğimiz kişi Kırmızı Başlıklı Kız’ın yanına gelen makûs Kurt. Çeşitli masallardan karakterler bulunan bu oyun içerisinde Kırmızı Başlıklı Kız, Pamuk Prenses, kırmızı başlıklı kızı berbat kurttan kurtarmaya çalışan Oduncu ve daha fazlası yer alıyor. Oyunda renkli bir karakter takımı bulunuyor ve bu karakterlerin de art planda yaşadıkları bizlere aktarılıyor.
 
Macera başlıyor
 
 
 
Oyunda en başta üstte bahsettiğim oduncuyla bir arada karşılaşıyor ve oduncunun bir konutta birisiyle tartıştığını görüyoruz. Bu tartışmayı ortadan kaldırmak ve etrafa verdiği gürültüyü azaltmak için bir Şerif olarak bu olay mahaline geliyor ve olayların içerisine dalış yapıyoruz. Rastgele bir spoiler olmaması açısından ayrıntılara giriş yapmayacağım yalnızca olayları üstün körü anlatmaya ve oyunun oyun içi mekaniklerinden bahsetmeye çalışacağım. Bu Oduncu sorunu olayların başlamasını sağlıyor ve buradan sonra işler kopmaya başlıyor. Yani oyunun en başında bizleri şaşırtacak bir olayın yaşanması nitekim de öykünün gidişatı açısından çok kıymet arz ediyor. Zira bizleri merak içerisinde bırakıyor diyebilirim.
 
Yaşanan bu olayların ardından bizleri büyük bir olay bekliyor. Sandığımızdan daha da derin olan bu olaylar silsilesine atıldığımız esnada kendimizi dedektiflik yaparken buluyor ve daima olarak öbür yerlere ilerleyerek çeşitli karakterlerle etkileşime geçebiliyoruz. Öte yandan aslında olayın tabanına girerken daha da derinleştiğini görebiliyoruz. Oyun içerisinde anlatılan kıssa kapsamında rastgele bir tasanız olmasın. Münasebetiyle tatmin edici bir kıssa tecrübesi bizlere sunuluyor diyebilirim. Kıssa konusunu burada kapatmak istiyorum zira daha fazla ayrıntıya gitmek istemiyorum. Rastgele bir spoiler olmaması açısından burada noktalamaya karar veriyorum.
 
QTE deneyimi
 
 
 
Her Telltale oyununda olduğu üzere bu oyunda da QTE mekaniği bulunuyor. Bu mekaniği sizler de biliyorsunuz ki gerçek vakitte gerçek tuşlara basmaktan ibaret olan bir sistem. Bu mekanik bu oyunda ekseriyetle bir karakterle dövüşürken ve onunla kapışırken karşımıza çıkıyor. Bu mekanikle bir arada dövüş içerisine girdiğimiz esnada karşımıza mühlet dolmadan tıklamamız gereken tuşlar çıkıyor ve bu tuşlara vaktinde basıyoruz. Şayet basamazsak karakterimiz bu dövüşte yenik çıkabiliyor ve dövüşü tekrarlamamız gerekebiliyor. Hasebiyle oyun içerisinde klasik bir QTE sistemi bulunuyor.  Bu sistem aslında oyunun aksiyon ve dövüş sekanslarını bizlere aktarıyor diyebilirim.
 
Renkli sanat tarzı ve mekanlar
 
 
 
Oyun içerisinde yerler, bölgeler ve karakterlerin yapıları nitekim de renkli bir formda karşımıza çıkıyor. Gerek çizimler gerek grafikler gerekse etraf ayrıntıları epeyce hoş bir halde betimlenmiş durumda. O devrin masallarına geçiş yapabileceğimiz bu oyun içerisinde o karanlık atmosfer ve gizem teması hakikaten etraf ayrıntılarıyla birlikte tesirli bir formda harmanlanmış diyebilirim. Oyun içerisinde hem grafik manasında hem de sanat tarzı manasında hakikaten hoş bir iş başarılmış. Telltale oyunları zati bu biçimde karşımıza çıkıyor ve bu hususta da hakikaten hoş işler başarıyor.
 
Sanat tarzı ve grafikler bir yana dursun oyunda tanışabileceğiniz ve art planda kıssasını öğrenebileceğiniz çeşitli karakterler ve masal kahramanları bulunuyor. Bu karakterlerle birlikte daima olarak diyaloglara girebiliyor, çevreyi inceleyebiliyor ve kıssa konusunda ilerlemeye çalışıyoruz. Oyun içerisinde makus Kurt Bigby isimli bir karakteri denetim ediyor ve bu karakterin geçmişte yaşadıkları aslında oyun içerisinde bizlere aktarılıyor.
 
Kötü kurt ile yaşadıklarımız şimdiki olayları etkiliyor
 
 
 
Kötü kurt kıssasında yaşanılan durum aslında oyun içerisinde bizlerin karşısına çıkıyor. Kırmızı başlıklı kızı tuzağa düşürmek için yaptığımız atılımlar oyun içerisinde irdelenebiliyor. Hasebiyle başka karakterler bize bu bakış açısıyla bakıyor yani oyun içerisinde berbat bir geçmişe sahip olarak yol alıyor ve bu makus geçmişi büsbütün geride bırakarak kendimizi adalete ve güzelliğe teslim etmiş bulunuyoruz. Lakin doğal ki oyunda kendimizi denetim edemediğimiz durumlar da oluyor. Bu durumlardan kaçınmak için de bizlere çeşitli seçimler sunuluyor. Bu seçimleri yapmak da büsbütün bize ilişkin oluyor.
 

Genel olarak toparlayacak olursam oyun hoş bir kıssa ile harmanlanmış renkli karakterlerle bezenmiş bir interaktif dizi tecrübesini bizlere aktarıyor diyebilirim. Oyunda üstte da bahsettiğim üzere karakterin denetimini aldığımız kısımlar aşikâr başlı alanlarda gerçekleştiriyor fakat bu nokta takılacağımız bir şey değil. Oyunun gayesi bizlere kıssa sunmak ve çeşitli seçimlerle gidişatı değiştirmek. Oyun vermek istediği o duyguyu bizlere geçiriyor ve münasebetiyle oynanmayı hak ediyor diyebilirim. Siz de başka Telltale oyunlarını oynadıysanız yahut hiç giriş yapmadıysanız bile bu çeşide giriş yapmak istiyorsanız bu üretime bir göz atabilir ve bu üretimi deneyebilirsiniz. The Wolf Among Us oyununda bizleri tatmin edici bir öykü ve tatmin edici bir karakter takımı bekliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu