Mobil

Samsung’dan enteresan kaydırılabilir telefon patenti

Akıllı telefon firmaları farklı teknolojiler ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Katlanabilir telefon piyasasında epey yeterli bir pozisyonda olan Samsung’un kaydırılabilir telefon patenti ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde yapılan araştırmaya nazaran, Samsung ve Huawei katlanabilir telefon piyasasını domine etti. Yüzde 93 pazar hissesi ile birinci sırada yer alan Samsung’u yüzde 6 ile Huawei takip ediyor. Katlanabilir telefonlar, giderek düşen maliyetler sayesinde günümüzde epeyce tanınan hale geldi. Samsung’un ekran altı kamera teknolojisini birinci kere kullandığı Galaxy Z Fold 3, birçok kullanıcının beğenisini kazanmayı başardı.

Samsung’dan kaydırılabilir telefon patenti: Dual Slide

Mayıs ayında yapılan müracaatta Samsung’un kaydırılabilir telefon için çalışmalara başladığı ortaya çıktı. Sürgülü yapısı ile dikkat çeken telefon, üst gerçek uzanan gövdesi ile E250 modelini andırıyor.

Hem üst hakikat hem de yana yanlışsız kaydırılabilen aygıt, 21 Mayıs 2021’de Dünya Fikri Mülkiyet Ofisi’ne (WIPO) sunuldu. “Birden çok duruma sahip ekran ve bunları denetim etme prosedürü içeren elektronik cihaz” başlıklı 152 sayfalık doküman, 16 Aralık 2021’de yayınlandı.

Yalnızca alt kısımda yer alan ince çerçeve, aygıtın eşsiz dizaynını ortaya çıkarıyor. Samsung, ekranları kaydırma süreci için cep telefonunun sol kısmına bir düğme konumlandırdı.

Alınan patente nazaran, kullanılan teknoloji sayesinde yüzde 25 genişlik, yüzde 30 yükseklik artışı sağlanabiliyor. Aygıtın sağ üst köşesinde ise öz çekim kamerası yer alıyor.

Patent evraklarında çeşitli kullanıcı seçenekleri gösterilmiş ve açıklanmış. Galaxy Z Fold ve Galaxy Z Flip aygıtlarından aşina olduğumuz Flex Modunun gelişmiş versiyonu olarak nitelendiriliyor. Örneğin kaydırılabilir ekran ile farklı uygulamalar açılabilir yahut kullanıcı kaydırılabilir ekranı klavye olarak kullanabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu