Teknoloji

Bu iPhone’lar, artık App Store, Apple Maps ya da Siri’yi kullanamayacak

Apple, iOS 11, macOS 10, watchOS 4 ve tvOS 11 kullanıcıları için güncellemeleri ve destekleme biçiminde kıymetli bir değişiklik yapmaya hazırlıyor. Bu da, App Store, Apple Maps ve başka çevrimiçi hizmetleri bu işletim sistemlerini kullanan aygıtlar için sunmayı durdurabileceği manasına geliyor.

Geçmişte AirPods Max, AirTags ve daha fazlasının fotoğraflarını yanlışsız bir halde paylaşan sağlam sızıntı kaynağı Stella Fudge’ın söylediğine nazaran, artık, kullanıcılar daha yeni iOS sürümlerine güncelleme yapmazlarsa, iCloud erişimi hariç tüm aygıtları için takviyesi neredeyse büsbütün kaybedecekler.

Fudge’ın bildirdiğine nazaran Apple, Mayıs ayında eski eserler için bu hizmetleri sonlandıracak. Bundan ötürü kullanıcılar, yaklaşan sınırlama ve mümkünse aygıtlarını güncellemeleri gerektiği hakkında bilgilendirmeye başlanacak.

MacRumors aracılığıyla da bildirildiği üzere Apple tarafından geçtiğimiz ay yayınlanan şirketin eski yazılım sürümleri için Apple Hizmetleri takviyesini bırakabileceğini söyleyen bir takviye makalesi de bu sızıntıyı destekliyor.

Bu makalede “Bazı eski yazılım sürümleri artık App Store, Siri ve Haritalar üzere Apple Hizmetlerini desteklemeyecektir. Bu hizmetleri kullanmaya devam etmek için yazılımınızı mevcut en son sürüme güncelleyin” deniyordu.

Önümüzdeki haftalarda Apple hizmetleri dayanağını kaybetmesi beklenen yazılım sürümlerinin ortasında iOS 11-11.2.6, macOS 10.13-10.13.3, watchOS 4-4.2.3, tvOS 11-11.2.6 bulunuyor.

Apple’ın bu değişikliği neden yapmayı planladığı şimdi belirli değil. Hakikaten eski bir iPhone’unuz varsa, iMessage yahut FaceTime üzere hizmetleri kullanmaya devam edebilirsiniz. iPhone 3GS yahut 4’te yeni özellikler desteklenmese de, Apple daha evvel temel özellikleri hiç kaldırmamıştı.

Bu değişiklik, şirketin birtakım eski yazılımlara yönelik dayanağı bozacak büyük bir güncelleme planlıyor olabileceğine işaret ediyor olabilir. Bu türlü bir büyük güncelleme, yakında çıkması beklenen Karma Gerçeklik başlığıyla ilgili de olabilir. Fakat, Apple’ın bildirdiğine nazaran iOS aygıtlarının sadece %8’i hala iOS 15’ten daha eski yazılımları kullandığı için, bu değişikliğin birçok kullanıcıyı etkilemeyeceği söylenebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu