BilimTeknoloji

NASA’dan geçmişe ışık tutacak yeni vazife: Yalnızca metalden oluşan bir asteroide uzay aracı gönderilecek

Geçtiğimiz hafta merakla beklenen James Webb Uzay Teleskobu‘nu uzaya gönderen NASA, 2022 yılının yaz aylarında büsbütün metalden oluşan Psyche asteroidini keşfetmeye hazırlanıyor.

Geçmişe ışık tutabilir

Mevcut uzay teleskoplarından sadece bulanıklık olarak görülebilen ve yaklaşık 226 kilometre ortalama çapa sahip Psyche’nin, metal açışısından epeyce varlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Bilim adamları ve gökbilimciler, iddiası 165.800 kilometrekarelik bir yüzey alanına sahip astroidin erken galaksi oluşumu sırasında birden fazla çarpışmadan kurtulduğunu düşünüyor.  

Güneş’ten yaklaşık üç kat daha uzak olan astroide 2,5 milyar kilometre uzunluğunda bir seyahate çıkacak NASA, yeni vazifede asteroit ile tıpkı isme sahip Pysche uzay aracını kullanacak. Bununla birlikte günümüz arabaları ile neredeyse birebir gövde boyutuna sahip olan ve iki tarafında güneş panelleri bulunan uzay aracı, gidiş ve dönüş yolcuğunda güneş gücünden yardım alacak.

Uzay aracında bulunan yüksek çözünürlüklü iki kamera ile astroidin jeolojik, topografik datalarını elde etmeyi planlayan NASA, yeni keşif ile beraber dünyanın özü ve öbür karasal gezegenlerinin nasıl ortaya çıktıkları hakkında daha fazla bilgi edinmeyi amaçlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu