BilimTeknoloji

NFT oyun bölümü 2.3 milyar dolar üretti

NFT kavramının ortaya çıkması ile birlikte bilhassa oyun tarafında bir patlama yaşandı. Oynadıkça NFT yahut kripto para kazandıran sayısız oyun projesi erişime açıldı. Axie Infinity ve Alice üzere düzinelercesi büyük yatırımlar alarak en büyük kripto paralar ortasına girmeyi başardı.

NFT oyunları rekor kırdı

Yılın üçüncü çeyrek araştırmasına nazaran NFT tabanlı oyunlar 2.32 milyar dolar gelir üretmeyi başardı. Gelir kalemleri ortasında arsa satışları, karakter satışları, ekipman satışları üzere mevzular yer alıyor. NFT oyunları tüm NFT satışlarının içerisinde yüzde 22 hisseye sahip.

Metaverse kavramı ile birlikte NFT oyunlarda öge satışları da sürat kazandı. Sanal yerlere toplamda 42.6 milyon dolar harcanırken Kasım ayı sonunda merkeziyetsiz sanal dünyaların toplam pazar bedeli 4.6 milyar dolar oldu. Sanal oyunlar ile etkileşim halinde olan günlük faal kripto para cüzdanlarının sayısı ise yüzde 6566 arttı.

Yatırım tarafında ise pek çok NFT oyununda dayanağı olan Animoca Brands toplamda 290 milyon dolar toplarken değerlemesini de 2.2 milyar dolara çıkardı. Blok zinciri oyun firmalarına yatırımların giderek artacağı iddia ediliyor.

En fazla NFT satışının yapıldığı oyun 4 milyar dolar ile Axie Infinity oldu. NBA Top Shot projesi ise 230 milyon dolarlık satış yaptı. Son olarak metaverse ile alakalı yaklaşık 1000 firmanın 8534 tescil başvurusu yaptığı belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu