BilimTeknoloji

Bitcoin çakılırken Nayib Bukele yeniden satın alım yaptı

El Salvador devlet lideri Nayib Bukele’nin Türkiye ziyareti esnasında Merkez Bankasının kripto para satın alacağı argümanları ile yükselişe geçen Bitcoin fiyatı ne yazık ki bunlar hakikat çıkmayınca tam manasıyla çakıldı. Daima düşen Bitcoin’e karşın Nayib Bukele ise ucuza mal vermeyin daveti yaptı. 

Ucuza mal vermeyin!

43 bin dolar bandını zorladıktan sonra ani bir halde 38 bin dolar altına sarkan Bitcoin’in buradan toparlaması bekleniyordu. Hatta Nayib Bukele paylaşım yaparak tabanı kaçırdığı için üzgün olduğunu söylemişti. Piyasalar kahraman lideri daha fazla üzmedi. 

Yatırımcıyı şoke eden ikinci bir düşüş dalgası daha geldi ve gece 3 kapanışı ile birlikte 34 bin dolar civarına seyahat başladı. Bu noktada grafiklerde ikili taban umudu ortaya çıksa da gerçekleşmedi ve tekrar aşağı hakikat bir satış baskısı yaşanıyor. 

Günün düzgün haberi ise Lider Nayib Bukele’nin 36500$ ortalamayla 410 BTC daha satın aldığını duyurması oldu. Yani 15 milyon dolar civarı bir alım yapıldı. Böylelikle hazine toplamda 1770 BTC varlığa ulaştı. Bu derece Bitcoin varlığı tutan esasen diğer bir ülke yok. Bukele insanların ucuza elindeki valıkları satmasını eleştirdi. 

Dünyada kripto para varlığı tutan yatırımcı sayısı süratle artıyor lakin fiyatlara yansımaması düşündürücü. Bilhassa Bitcoin madencilerinin elinden çıkardığı ve transfer edilen rezerv ölçülerinde değerli artışlar yaşandığı belirtiliyor. Geçen yıl madencilerin 15 milyar dolar gelir elde ettiği düşünüldüğünde aslında kıymetli bir risk de oluşmuş durumda. 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu